27 listopada 2018 roku w naszej szkole gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie. W ramach współpracy między szkołami nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego przygotowali dla zainteresowanej młodzieży sobotnie warsztaty z biologii i chemii. W sumie przybyło do nas siedemnastu uczniów z klasy III Gimnazjum oraz dwie uczennice z ósmej klasy Szkoły Podstawowej. Biologiczne zajęcia laboratoryjne z wykorzystaniem mikroskopów były propozycją z pewnością godną uwagi. Młodzi przyrodnicy samodzielnie wykonywali preparaty roślinne a następnie dokonywali analizy widocznych obrazów. Przeprowadzali doświadczenie z plazmolizą w komórkach liści spichrzowych cebuli, oglądali chromoplasty, obecne w miąższu owoców dzikiej róży, a także obserwowali ziarna skrobi zawarte w bulwie ziemniaka i kryształy szczawianu wapnia w łuskach okrywowych cebuli.