21 października 2016 r. delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wraz ze sztandarem uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających dwóch bohaterów wojennych wywodzących się z gminy Wilków: plutonowego Henryka Plisa i porucznika Władysława Lasotę – absolwenta Gimnazjum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.

Uroczystości odbyły się w Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II w Wilkowie, organizatorem wydarzenia było Regionalne Towarzystwo Powiślan w Wilkowie.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową na cześć plutonowego Henryka Plisa, który urodził się w Wilkowie, był lotnikiem-strzelcem i radiotelegrafistą 304 dywizjonu bombowego w Anglii. Zginął w wodach Morza Północnego podczas lotu bojowego na Hamburg w nocy z 20 na 21 października 1941 r.

Dla uhonorowania porucznika Władysława Lasoty przed budynkiem Gimnazjum w Wilkowie posadzono Dąb Pamięci. Porucznik Władysław Lasota, urodził się w Kłodnicy, był absolwentem Gimnazjum im. Hetmana Jana Zamoyskiego oraz Państwowej Szkoły Mierniczej w Warszawie. Uczestniczył w wojnie w 1920 r. oraz w obronie Lwowa w 1939 r. Został zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w Charkowie w 1940 r. Zasadzenie drzewa upamiętniającego oficera odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

dab-pamieci-certyfikat-w7 images_cms-image-0001247191 images_cms-image-0001247201 img_1678 img_1751