Nowa edycja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i nowe książki w bibliotece!

Wstąp do biblioteki i rozsmakuj się w pysznej literaturze :)!

W menu znajdziesz:

Hathan H. Lents, „Człowiek i błędy ewolucji” – w  książce autor odkrywa przed nami niedoskonałości naszej biologii ze swadą, humorem i mądrym optymizmem. Po jej lekturze na nowo docenicie ludzkie słabości, które – w przewrotny nieraz sposób – kształtowały nasz niezwykły gatunek.

Yaniv Iczkovits, „Córka rzeźnika”to wciągająca i niezwykle bogata powieść o miłości, poświęceniu i o tym, do czego możemy się posunąć w obronie najbliższych.

Amor Towles, „Dobre wychowanie – Nowy Jork, ostatnia noc 1937 roku. W drugorzędnym klubie jazzowym Katey Kontent przypadkowo poznaje młodego bankiera, Tinkera Greya. Ich światy dzieli wszystko. A jednak to spotkanie i jego zaskakujące konsekwencje sprawią, że tej nocy dziewczyna wyruszy w mającą trwać rok podróż w nieznane. Wśród najbogatszych i najbardziej wpływowych, w świecie wielkich nadziei i pragnień będzie musiała zaufać wyłącznie swojej inteligencji i być wierna swoim zasadom…

Michelle Cohen Corasanti, „Drzewo migdałowe” – młody Palestyńczyk – Ahmad – żyje ze świadomością, że nie jest w stanie wygrać z logiką okrutnej wojny. Dorasta w środowisku przesiąkniętym strachem przed utratą domu, pracy albo życia. W dwunaste urodziny Ahmad staje twarzą w twarz z najgorszymi widmami. Siostra traci życie, ojciec z jego winy trafia do więzienia, izraelskie wojsko konfiskuje dom, a ukochany brat pała żądzą zemsty, która może go doprowadzić tylko do zguby. Obdarowany cudownym umysłem, zdolnym przełamać wszelkie matematyczne granice, chce dać nadzieję sobie, swoim bliskim i udręczonej ojczyźnie.

Tomasz Różycki, „Dwanaście stacji” – poeta w czuło-prześmiewczy sposób afirmuje barwne tradycje i codzienność Śląska – tygla, gdzie kultura miejscowa miesza się z niemiecką i kresową. Bohaterowi zostaje, powierzona misja, w związku z którą musi odwiedzić licznych członków rodziny. Jego wyprawa okazuje się wędrówką nie tylko w przestrzeni, lecz także w czasie, odkrywaniem na nowo fascynujących miejsc, przedmiotów i smaków wczesnej młodości.

Piotr Milewski, „Dzienniki japońskie” akurat zaczęła się pora deszczowa i nad Wyspami na półtora miesiąca zawisła szara zasłona chmur. W powietrzu unosił się gorzki zapach gnijących wodorostów. Japończycy uznają ten okres za piątą porę roku o nazwie „tsuyu”, co znaczy „śliwkowy deszcz”. Bogowie są wtedy bliżej, ale czy sprzyjają wędrowcom?

Amor Towles, „Dżentelmen w Moskwie” – wszystko zmienił jeden wiersz… To przez niego hrabia Rostow musiał zamienić przestronny apartament w Metropolu, najbardziej ekskluzywnym hotelu Moskwy, na mikroskopijny pokój na poddaszu, z oknem wielkości szachownicy. Dożywotnio. Taki wyrok wydał bolszewicki sąd.

Huda Szarawi, „Egipcjanka. Wsponnienia Hudy Szarawi” – to jedna z najbardziej rozpoznawalnych feministek świata arabskiego, przedstawicielka 3 pokolenia arabskich intelektualistów. Autorka w swoich wspomnieniach opisuje, jak wyglądało życie kobiet z wyższych sfer u schyłku panowania imperium osmańskiego, jaką rolę odegrały kobiety w odzyskaniu niepodległości przez Egipt i z jaką ofiarnością walczyły o swoje prawa, w tym prawo do równej edukacji, wolnego funkcjonowania w przestrzeni publicznej, prawa rodzinne itp.

Walter Isaacson, „Einstein. Jego życie jego wszechświat” – niezwykłość biografii Isaacsona polega nie tylko na tym, że dzięki niej uświadamiamy sobie, jak mało w gruncie rzeczy wiemy. I nie tylko na tym, że weryfikuje obiegowe opinie, jak choćby tę o Einsteinie niemiłosiernie ponoć rzępolącym na skrzypcach.

Delia Owens, „Gdzie śpiewają raki” – pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Dlatego pod koniec 1969 roku, gdy na mokradłach znaleziono ciało przystojnego Chase’a Andrewsa, miejscowi zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej Dziewczyną z Bagien.

Źródło: lubimyczytac.pl