Dziś polecam książkę o niezwykłej bibliotekarce i niezwykłej bibliotece

„Bibliotekarka z Auschwitz”

To historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, która na długo zapada w pamięć i serce czytelnika. Dita nastoletnia Żydówka wraz z rodzicami trafia z Terezina do obozu Auschwitz-Birkenau, tu razem z innymi osadzonymi w tzw. bloku rodzinnym stara się przetrwać. Pomaga jej w tym osiem zniszczonych książek, „tajemna biblioteka”. Książki w obozie były zakazane. Dziewczyna zostaje bibliotekarką, codziennie po zakończonych zajęciach, przenosi książki do bezpiecznej kryjówki, ryzykując życie.

Czym są książki dla ludzi, którym nieustannie zagraża śmierć, terror, strach i przerażenie? Te skromne i zniszczone książki w takich warunkach nabierają szczególnego znaczenia, przynoszą wytchnienie i chwilowe zapomnienie, są również namiastką normalnego życia. Uczniowie z ciekawością oraz niezwykłym skupieniem słuchają „Cudownej podróży” czy przygód „Hrabiego Monte Christo”. Dita także szuka pociechy w lekturze wkraczając potajemnie w świat wojaka Szwejka. Antonio G. Iturbe w piękny sposób przedstawił magię, którą mają w sobie książki. Pokazał dzieci i nauczycieli, dla których kontakt z książką był sposobem na ocalenie człowieczeństwa w szaleństwie obozowej rzeczywistości.