Zdrowy styl życia

              19 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyło się sympozjum naukowe poświęcone zdrowemu stylowi życia. Uroczystego otwarcia sympozjum, skierowanego do wszystkich uczniów z klas biologiczno-chemicznych naszego liceum, dokonała Pani Dyrektor Dorota Gajda.

 Inicjatorem i koordynatorem tego wydarzenia była Pani doktor Grażyna Topolska. W programie spotkania wysłuchaliśmy trzy prelekcje zaproszonych specjalistów:

1) „Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych” lekarz medycyny Aneta Skwarek-Dziekanowska, Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie;

2) „Profilaktyka chorób narządu ruchu” lekarz medycyny Marzena Sitarz, Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie;

 3) „Mity i fakty o diagnostyce endoskopowej przewodu pokarmowego” dr. nauk medycznych Jarosław Drabko, Gastromed w Lublinie.

Sympozjum swoją obecnością uświetnili: Pani Maja Zaborowska Radna Rady Miasta Lublin praz Pani Paulina Dębiec inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.

            Pani Dyrektor Gajda, nawiązując do programu sympozjum, zwróciła uwagę zebranym, jak niezwykle istotna w naszym życiu jest wiedza o prawidłowych nawykach żywieniowych. W trosce o własne zdrowie i naszych bliskich musimy zadać sobie pytanie, czy w naszych rodzinach zdrowy styl życia jest tylko hasłem, czy rzeczywistością.

         Z pierwszego wykładu dowiedzieliśmy się, że choroby sercowo-naczyniowe są nadal główną przyczyną śmiertelności w Polsce. Zgony z powodu chorób układu krążenia stanowią blisko połowę wszystkich zgonów w Europie. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na zwiększenie globalnego ryzyka śmiertelności na świecie są: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, palenie tytoniu oraz brak ruchu, które doprowadzają do miażdżycy, a w konsekwencji do nadciśnienia tętniczego krwi i zawału. Niepokojącymi faktami są informacje dotyczące obecności blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych dzieci. Obecnie obserwujemy także wzrost liczby noworodków z wrodzonymi wadami serca.

Silne serce i zdrowy układ krążenia to niepalenie, utrzymanie prawidłowej masy ciała i odpowiedniego poziomu wysiłku fizycznego oraz właściwy wzór żywienia, w tym ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych i normoglikemia. 

            W czasie drugiego wykładu poświęconego profilaktyce chorób narządu ruchu, oglądaliśmy prezentację w formie paradokumentu o losach dwóch hipotetycznych chłopcach, będących bliźniętami, którzy wybrali dwa skrajne style życia. Chłopiec A dokonał prawidłowego wyboru wzorca żywieniowego i w przeciwieństwie do swojego schorowanego brata, w pełni sił witalnych, z dobrą kondycją doczekał późnej starości. Puentą tej prezentacji niech będzie refleksja z naszej strony, czy my dokonaliśmy właściwego wyboru. Czy kupujemy wartościowe produkty do jedzenia? Czy analizujemy skład produktów, które spożywamy? Czy pamiętamy o codziennej aktywności fizycznej?

W profilaktyce chorób układu ruchu powinniśmy wystrzegać się „diety ucztujących”, spożywania produktów wysoko przetworzonych, zawierających syrop glukozowo-fruktozowy, przestrzegać higieny snu 7-9 godzin na dobę, nie palić tytoniu (palacze częściej zapadają na choroby układu ruchu a leczenie jest znacznie wydłużone) oraz przede wszystkim rezygnacja z „siedzącego trybu życia”. W czasie prelekcji usłyszeliśmy także o bakterii Porphyromonas gingivalis, która wywołuje choroby przyzębia i pełni istotną rolę w patogenezie reumatoidalnego zapalenia stawów, czyli jednym słowem „chore dziąsła to chore stawy”.

Na zakończenie dowiedzieliśmy się na czym polega gastroskopia i kolonoskopia oraz czy zioła na przeczyszczenie są bezpieczne. Gastroskopia to metoda badania początkowego odcinka przewodu pokarmowego, która pomaga lekarzowi skontrolować stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopię wykonuje się przy pomocy endoskopu – giętkiego przewodu, posiadającego własne źródło światła, dzięki któremu obraz wewnętrznych ścian np. przełyku przekazywany przez urządzenie jest oświetlony. W ramach ostatniego wykładu obejrzeliśmy film obrazujący wnętrze przewodu pokarmowego zarejestrowany za pośrednictwem endoskopu. Ten punkt prelekcji był szczególnie interesujący, bo nie każdy uczeń naszej szkoły mógł wcześniej oglądać szczegóły anatomii ludzkiego ciała.

Podsumowując tegoroczne sympozjum możemy śmiało powiedzieć, że trwała modyfikacja nawyków żywieniowych i zachowanie aktywności fizycznej to rozsądny krok w kierunku zdrowego i długiego życia.

Po ciekawych prelekcjach każdy uczestnik sympozjum mógł skosztować zdrowych i smacznych przekąsek, przygotowanych przez uczniów klasy 1 cp oraz 1 dp pod kierunkiem Pani Magdaleny Żuk oraz Pani Barbary Lipińskiej.

Nad kształtem i przebiegiem sympozjum pod kierunkiem Pani dr Grażyny Topolskiej pracowała klasa 1 c i 2 e. Konferansjerami byli Aneta Sitarz oraz Szymon Kurus.

Organizatorzy sympozjum kierują szczególne podziękowania dla Dyrekcji Szkoły za umożliwienie zorganizowania tego przedsięwzięcia oraz Pani Beacie Szczerbińskiej-Budzyńskiej za oprawę artystyczną sali, w której odbywało się sympozjum.