Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii. Od 1993r.  Światowy Dzień Wody corocznie obchodzony jest pod innym hasłem.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian zmierzających do  rozwiązania kryzysu związanego z wodą, a ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy powinniśmy podjąć działania w tym zakresie. Każdy z nas ma wpływ, czasem minimalny, ale jednak istotny, na rozsądne gospodarowanie wodą.

Odegraj swoją rolę. Rób co możesz. A co możesz?

Bierz prysznic zamiast kąpieli.

Myj zęby i ręce przy zakręconym kranie. To tylko wrażenie, że przez „kilka” sekund mycia, czy golenia zużywamy małą ilość wody.

Zmywając ręcznie możesz zużyć nawet 100 litrów wody, podczas gdy dobrej klasy zmywarka potrzebuje jedynie 15 litrów.

Włączaj pralkę z pełnym wsadem. Używaj programu Eco oszczędzającym wodę i energię.

Przyjrzyj się swojej toalecie 😊. Sprawdź instalację hydrauliczną czy nie ma rozszczelnień i wycieków. Zamontuj spłuczkę 3l/6l.

Chemia gospodarcza zatruwa wody. Sprzątaj przy użyciu octu, sody oczyszczonej, czy naturalnych olejków. Przygotuj własny odświeżacz powietrza – do butelki wlej wodę oraz proporcjonalnie ulubiony olejek, np. cytrynowy czy z bergamotki.