Przedstawiam subiektywną listę bestsellerów marzec 2020 r. Korzystałam z zestawień umieszczonych na portalu rynek-ksiązki.pl. Po szybkiej analizie pozwoliłam sobie na wybranie  moim zdaniem najbardziej wartościowych pozycji. Jeśli zastanawiacie się co ciekawego przeczytać może, ta lista będzie pomocna. Ciepłe pozdrowanie od nauczycieli-bibliotekarzy :)!

1. B. A. Paris, Dylemat – czterdzieste urodziny Livii zapowiadają się wyjątkowo hucznie, o wiele bardziej spektakularnie, niż mogłoby wyglądać jej wesele, którego zresztą nigdy nie miała…
Na przyjęciu zjawią się wszyscy, na których jej zależy, za wyjątkiem córki, Marnie, która studiuje zagranicą. I chociaż Livia kocha Marnie, skrycie cieszy się, że jej nie będzie. Gdy tylko przyjęcie się skończy, Livia zamierza wyjawić swojemu mężowi, Adamowi, sekret dotyczący Marnie. Na razie jednak chce cieszyć się szczęśliwymi chwilami z rodziną.

2. M. Knedler, Położna z Auschwitz – to przejmująca opowieść inspirowana losami Stanisławy Leszczyńskiej. To opowieść o miłości do drugiego człowieka, o bezinteresownej chęci niesienia pomocy. A któż potrzebował jej bardziej od najmłodszych, bezbronnych istot, które przychodziły na świat w koszmarnych warunkach obozowej codzienności?

3. R. Mróz, Głosy z zaświatów – Seweryn Zaorski stara się na nowo ułożyć sobie życie, kiedy do zakładu patomorfologii w Żeromicach zaczynają trafiać ciała małych dzieci z okolicy.

Kto i dlaczego zabija niewinne dzieci? I jaki związek ma to z tajemniczymi wiadomościami, które Zaorski zaczyna otrzymywać? Tymczasem Kaja Burzyńska musi zmierzyć się nie tylko z komplikującym się życiem rodzinnym, ale także z upiornym wołaniem tych, których ma na sumieniu.

4. H. Morris, Podróż Cilki – kontynuacja międzynarodowego bestsellera Tatuażysta z Auschwitz. Historia młodziutkiej dziewczyny, którą Lale Sokołow, tatuażysta z Auschwitz, uważał za najdzielniejszą osobę, jaką kiedykolwiek poznał.

5. A. Michaelides, Pacjentka – ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego każdy mógłby jej pozazdrościć. Do czasu. Pewnego wieczoru jej mąż Gabriel wraca do domu, zaś Alicia strzela mu w głowę pięć razy, zabijając go na miejscu. Od tego momentu kobieta przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy. Ostatecznie trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego Grove.

6. S. Rooney, Normalni ludzie – Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w „Normalnych ludziach” opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć.

7. Ch. Petitcollin, Jak mniej myśleć? – książka o walce z natłokiem myśli to światowy bestseller, który ułatwi Ci funkcjonowanie i uspokoi mętlik w głowie. Przejmij kontrolę nad swoim mózgiem i naucz się wykorzystywać jego niezwykłe możliwości!

8. M. L. Alcott, Małe kobietki – czym jest wolność i jak podążać własną ścieżką? Pod koniec XIX wieku niewiele kobiet się nad tym zastanawia, jednak Marmee March uczy tej postawy swoje córki. Meg, Jo, Beth i Amy – cztery siostry o wyrazistych charakterach, mimo trwającej wojny secesyjnej, nieobecności ojca i wielu trudności dzielą się z innymi entuzjazmem i miłością do życia.

9. M. Atwood, Testamenty – po ponad trzydziestu latach wraca do świata ze swojej najsłynniejszej powieści „Opowieść Podręcznej”. I to w jakim stylu! Za „Testamenty” pisarka zdobyła Nagrodę Bookera.

10. O. Tokarczuk, Bieguni – pierwsza polska książka uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera, otrzymała również Literacką Nagrodę Nike 2008.

Źródła: rynek-ksiazki.pl, lubimyczytac.pl, taniaksiazka.pl