W dniach 24-27 kwietnia 2019 roku odbyły się międzynarodowe mistrzostwa świata FIRST Championship w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Nagroda Inspire Award, którą wygraliśmy podczas pierwszej polskiej edycji FIRST Tech Challenge, pozwoliła nam wziąć udział w światowych finałach. W sześcioosobowym składzie (Aleksandra Olszewska, Olgierd Nowak, Filip Ręka, Przemek Rodzik, Jan Figura i Paweł Garbal) pod nazwą Toxic Wires polecieliśmy do USA razem z drużyną Spice Gears z Kraśnika, która startowała w wyższej konkurencji FIRST Robotics Competition. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego mieliśmy możliwość konkurować z drużynami z całego świata.

W mistrzostwach wzięło udział 1400 drużyn pochodzących z ponad 70 różnych krajów. Całe wydarzenie odwiedziło około 70 000 uczestników, w tym 30 000 uczniów. W naszej konkurencji byliśmy jedyną polską grupą, a także jedną z jedenastu drużyn spoza USA. Pierwszego dnia pomyślnie przeszliśmy kontrolę techniczną, w której nasz robot był poddany kilku inspekcjom. Później każdego dnia odbywały się mecze kwalifikacyjne na halach Cobo Center, a następnie po rozegranych turniejach kilka kilometrów dalej na stadionie Ford Field mogliśmy uczestniczyć w imprezach takich jak Competition Kickoff Welcome Party, FIRST Tech Challenge Awards Ceremony czy FIRST Closing Celebration. Podczas mistrzostw dumnie reprezentowaliśmy nasz kraj. Rozmawiając z innymi uczestnikami, jak i z sędziami opowiadaliśmy o naszym województwie, a w szczególności o rodzinnym mieście Lublin. Jurorzy bardzo pozytywnie odebrali wiadomość, że naszą drużynę sponsoruje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i prezydent M. Lublina, ponieważ nie każdy mógł się pochwalić wsparciem ze strony takich instytucji. Odwiedzający nasze stanowisko mogli poznać bliżej nasze miasto dzięki broszurom, a także spróbować polskich słodyczy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Opowiadaliśmy o licznych wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w Lublinie oraz możliwościach kształcenia się na lubelskich uczelniach. W przerwach podchodzili do nas również Polacy mieszkający na terenie Kanady czy Stanów Zjednoczonych, z którymi mogliśmy porozmawiać na temat naszej ojczyzny. Przez cały czas trwania zawodów loga naszych sponsorów były widoczne na plakacie umieszczonym na stoisku oraz na koszulkach członków Toxic Wires.

Rozegraliśmy 9 meczów, z których 3 wygraliśmy. Po przegranych turniejach nie poddawaliśmy się i walczyliśmy do samego końca. W generalnej klasyfikacji zajęliśmy 63 miejsce w naszej dywizji, nie przechodząc tym samym do finału. Nie był to jednak powód do smutku, gdyż naszą wygraną było zdobyte doświadczenie i liczne kontakty międzynarodowe. Wielkie było nasze zaskoczenie, kiedy od konkurencyjnej drużyny dostaliśmy statuetkę za najlepszą początkującą drużynę „The Best Rookie Team”. To było bardzo motywujące! Oprócz zawodów z robotyki udało nam się zobaczyć wodospad Niagara oraz panoramę Toronto z wieży widokowej.

Na naszej stronie na Facebook’u na bieżąco pojawiały się relacje z zawodów. Cały wyjazd był dla nas cudownym przeżyciem, który pozwolił nam się rozwinąć, sprawdzić nasz angielski i co najważniejsze zdobyć nową wiedzę. Jesteśmy wdzięczni, że dostaliśmy szansę uczestnictwa w tak dużym wydarzeniu.

Zdjęcia z wyjazdu do USA znajdziesz w galerii.