Nagrody Pulitzera 2020 przyznane!!!

Prestiżowa Nagroda Pulitzera przyznawana jest w USA od 1917 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, muzyki i literatury.

Ufundował ją w 1917 Joseph Pulitzer, amerykański dziennikarz i wydawca pochodzenia węgierskiego.

Lista Laureatów 2020 r.:

W dziedzinie literatury:

– Dramat: Michael R. Jackson za A Strange Loop

– Historia: W. Caleb McDaniel za Sweet Taste of Liberty. A true Story of Slavery in America

– Biografia: Benjamin Moser za Sontag: Her Life and Work

– Poezja: Jericho Brown za The Tradition

– Literatura faktu: Anne Boyer za The Undying oraz Greg Grandin za The End of the Myth

– Fikcja: Colson Whitehead za The Nickel Boys („Miedziaki”). Po raz drugi!! Za powieść  Podziemna kolej. Czarna krew Ameryki otrzymał już tę nagrodę w 2017 roku.

W dziedzinie dziennikarstwa trzy nagrody otrzymał dziennik „The New York Times”.

Nowojorską gazetę uhonorowano w kategoriach dziennikarstwo śledcze, publicystyka i sprawy międzynarodowe. W tej ostatniej za artykuły ujawniające mechanizmy zawłaszczania majątku i budowania fortun ludzi z otoczenia prezydenta Rosji.

W dziedzinie muzyki nagroda trafiła do Anthony’ego Davisa za „The Central Park Avenue”.

W przeszłości laureatów zaszczytnych nagród Pulitzera ogłaszano na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. W tym roku epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów – o laureatach poinformowano przez internet.

A tutaj ciekawostka:

W 2018 r. tę prestiżową nagrodę otrzymała Polka Martyna Majok za sztukę „Cost of Living”. Autorka  urodziła się w Bytomiu, ale w wieku 5 lat wyemigrowała z rodziną do Stanów Zjednoczonych. W uzasadnieniu nagrody czytamy:

 „To pełne szczerości, oryginalne dzieło, które zaprasza widzów, aby zbadali różnorodne postrzeganie przywilejów i relacje między ludźmi dzięki obserwacji dwóch par niedopasowanych do siebie indywidualności: byłego kierowcy ciężarówki i jego niedawno sparaliżowanej byłej żony oraz aroganckiego młodego mężczyzny z mózgowym porażeniem dziecięcym i jego nowego opiekuna”.