Historia najpopularniejszego „placka”

Placek z dodatkami znany był już w starożytności, takie dania jedzono w Grecji, Rzymie czy Egipcie.

Pizza, którą znamy pochodzi z Włoch, a dokładniej z Neapolu, który założyli Grecy i nazwali Neapolis. Pierwszą pizzę nazywano “pinsere” od łacińskiego zgniatania, spłaszczania i rozciągania, czyli wszystkich czynności, którym poddaje się ciasto. W X wieku między Rzymem a Neapolem słychać było słowo “pizza”, a w powietrzu unosił się zapach pieczonego ciasta. Placek podawało się wówczas nie tylko z oliwą i ziołami, ale i ze smalcem, kawałkami sera albo rybą.

 Współczesna wersja, pizzy narodziła się dokładnie w 1889 roku. Mówimy o słynnej Marghericie. Właśnie wówczas do Neapolu przybyła Małgorzata II Sabudzka, królowa Włoch, która osobiście chciała odwiedzić Raffaele Esposito, słynnego kucharza.

Znany i ceniony mistrz kuchni postanowił zrobić na cześć królowej pizzę, która będzie bezpośrednio nawiązywała do Włoch. W tym celu połączył ciasto z sosem z czerwonych pomidorów pelati, mozzarellą zrobioną z mleka lokalnych bawolic oraz ozdobił danie zielonymi listkami bazylii. Margherita w tym wydaniu przetrwała do dzisiaj, a jej popularność w żadnym stopniu nie jest zagrożona. Od 130 lat danie to zachwyca prostotą i zniewalającym smakiem.

Dla chętnych prosty przepis na pizzę

Składniki:

Składniki: (na dwie pizze o średnicy ok. 26 cm)

  • 160 ml ciepłej wody
  • 2 łyżki oleju lub oliwy
  • 1 łyżeczka soli
  • pół łyżeczki cukru
  • 10 g drożdży świeżych
  • 280 g mąki

Dodatki: wedle uznania co kto lubi

Wykonanie:

Do miski wlej wodę, dodaj olej, sól i cukier a następnie wymieszaj. Dodaj rozkruszone drożdże i ponownie wymieszaj. Wsyp mąkę i wymieszaj za pomocą łyżki. Następnie wyrabiaj dłonią przez ok. 3-5 min. Jeśli ciasto będzie bardzo lepić się do dłoni i ciężko będzie je wyrabiać, możesz dodać trochę mąki, ale nie za dużo, bo ciasto będzie twarde po upieczeniu. Ciasto ma mieć jednolitą konsystencję, ma być gładkie i sprężyste i po wyrobieniu ma przestać lepić się do dłoni i miski. Podziel ciasto na dwie w miarę równe kulki i włóż je do dwóch misek wysmarowanych odrobiną oleju. Ciasto obtocz w oleju. Przykryj i odstaw do wyrośnięcia na ok. 20 min.

Źródła: slodkiblog.pl ; kukbuk.pl