W naszym cyklu prezentujemy „Granicę” Zofii Nałowskiej. Powieść łączącą w sobie treści ideowe i społeczne z filozoficzną problematyką osobowości.

Treść lektury:

http://biblioteka.kijowski.pl/nalkowska%20zofia/granica.pdf

Przydatne linki:

https://klp.pl/granica/

https://aleklasa.pl/matura/c266-lektury-klucze-maturalne/granica-matura

https://aleklasa.pl/liceum/c300-lektury/granica-nalkowska

Ważne cytaty:

👉„Być w porządku ze samym sobą” – cóż to znaczy? Jest to zawsze w jakimś, choćby najbardziej wzniosłym sensie dogadzać swoim chęciom, swoim „wrodzonym instynktom moralnym”. A przecież moralność jest wynikiem życia w społeczeństwie i poza społeczeństwem jej nie ma. Są tylko słowa, które służą do oszukania siebie i zwłaszcza innych. Zenon pragnął rzeczy bardzo prostej: żyć uczciwie. Jego program naprawdę był minimalny.”

👉„Taki dom to jest rzecz zadziwiająca. Czy to nie szczególne, że ludzie zdecydowali się żyć na sobie warstwami? Co dla jednych jest podłogą, to dla innych staje się sufitem.”

👉„Uwierz mi, że granice ludzkiego zrozumienia są ruchome, że świat w istocie swojej jest wiedzialny.”

👉„ Nie, chodzi o to, że musi coś przecież istnieć. Jakaś granica, za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą.”

👉„Widzisz, to właśnie wszystko jest nieprawda. Jest się takim, jak myślą ludzie, nie jak myślimy o sobie my, jest się takim, jak miejsce, w którym się jest.”

Ciekawostki o autorce:

📍Debiutowała w prasie mając zaledwie 14 lat.

📍Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus nazwano Nałkowska, a w Lublinie (na Wrotkowie) upamiętniono artystkę w nazwie spółdzielni mieszkaniowej (Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Wacława i Zofii Nałkowskich).

📍W 1953 roku, czyli tuż przed jej odejściem, Nałkowska otrzymała nagrodę państwową I stopnia. Pod uwagę wzięto wówczas całokształt twórczości Nałkowskiej.

📍Jako zasłużona o niebagatelnym wkładzie w kulturę spoczęła na warszawskich Powązkach.

Źródła: aleklasa.pl, klp.pl, zyciorysy.info, biblioteka.kijowski.pl