Dziś 5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, święto zapoczątkowane we Francji w latach 90 XX w. Nasz kraj ratyfikując w 2012 r. Konwencję Organizacji Narodów Zjednoczonych o Prawach Osób Niepełnosprawnych potwierdził równość osób niepełnosprawnych wobec prawa. Zobowiązał się również do poszanowania godności oraz tworzenia warunków do samorealizacji i wsparcia w osiąganiu celów przez osoby niepełnosprawne.

Chciałam Wam przy okazji dzisiejszego dnia przedstawić kilka książek, w których bohaterowie są niepełnosprawni.

Dorota Terakowska „Poczwarka” – Adam i Ewa, bohaterowie powieści, żyją prawie jak w serialu. Mają po trzydzieści lat i starannie opracowany rodzinny biznesplan . Ład ich świata burzy pojawienie się córeczki, innej, niż oczekiwali. Mężczyzna i kobieta każde na swój sposób poznają to nowe życie. Między odrzuceniem a miłością kryje się niejedna tajemnica.

Lisa Genova „Lewa strona życia” – w wypadku samochodowym Sarah doznaje skomplikowanego urazu mózgu, na skutek którego traci zdolność postrzegania istnienia lewej strony. Połowa świata znika z jej świadomości i Sarah po raz pierwszy staje się zależna od innych. Walcząc o nową siebie, musi pożegnać starą tożsamość i życie, które już nigdy nie powróci.

Zestawienie dwóch książek i dwóch perspektyw a w centrum życie genialnego naukowca z nieuleczalną chorobą. Jane Hawking „Podróż ku nieskończoności” – autorka w niezwykłych wspomnieniach opowiada intymną historię ich wyjątkowego małżeństwa. W miarę jak rosła naukowa sława Stephena, jego ciało słabło, niszczone atakami rzadkiej choroby nazywanej stwardnieniem zanikowym bocznym. Szczera opowieść Jane z pewnością okaże się inspirująca dla każdego, kto zmaga się z chorobą w rodzinie. Stephen Hawking „Moja krótka historia” – bohater zwięźle, dowcipnie i szczerze opowiada o swym życiu, ilustrując narrację niepublikowanymi wcześniej zdjęciami z prywatnych zbiorów. Odsłania nieznane dotąd kulisy pracy naukowej, przedstawia kilkudziesięcioletnie zmagania z chorobą i szczegóły z burzliwego życia rodzinnego.

Jean-Dominique Bauby ” Skafander i motyl ” – autobiografia redaktora naczelnego magazynu „Elle”, który w wyniku wylewu doznał paraliżu całego ciała. Jego oknem na świat stała się lewa powieka, którą wymrugał opowieść o cierpieniu, samotności, miłości i śmierci. Tworzenie książki stało się walką o istnienie. Poczucie humoru, ironia i dystans wobec otaczającego świata i własnych przeżyć spowodowały, że jego opowieść jest wzruszającą afirmacją życia.

Oliver Sacks „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”– głębokie, proste i literacko znakomite analizy osób chorych, z którymi spotkał się w swojej praktyce Oliver Sacks, nie tylko przybliżają nam ich psychicznie jako ludzi. Skłaniają także do refleksji nad sobą. Każdy ma przecież jakieś braki, każda psychika jest w jakimś stopniu niekompletna, z czymś nie możemy sobie poradzić, czegoś nie potrafimy zrozumieć, a to, co uzyskujemy jako ostateczny wynik prób uzgodnienia siebie ze sobą, nie zawsze zdaje egzamin.

Anne-Dauphine Juliand „Ślady małych stóp na piasku” – historia zaczyna się na plaży, kiedy Anne-Dauphine zauważa, że jej córeczka lekko powłóczy nóżką, a jej chód jest nieco chwiejny. Po serii badań lekarze stwierdzają, że ThaÏs cierpi na rzadką chorobę genetyczną, leukodystrofię metachromatyczną. Wzruszający zapis matczynej miłości i rodzicielskiego zaangażowania.

Anthony Doerr „Światło, którego nie widać” – Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu, jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch. Nieuchronnie zbliża się wybuch II wojny światowej jak nasza bohaterka poradzi sobie w nowej rzeczywistości?

Mark Haddon „Dziwny przypadek psa nocną porą” – to bardzo specyficzna powieść kryminalna. Detektywem i narratorem w jednej osobie jest Christopher Boone. Ma 15 lat i cierpi na chorobę Aspergera, odmianę autyzmu. Zna się bardzo dobrze na matematyce, ale bardzo słabo na ludziach. Nigdy nie wypuścił się sam poza ulicę, przy której mieszka, lecz gdy odkrywa, że zamordowano psa sąsiadki, wyrusza w przerażającą podróż, która wywróci jego świat do gory nogami.

Zachęcam do lektury tych pięknych i wzruszających historii 🙂 !

Źródła: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/,

https://w-sercu-ksiazki.blogspot.com

/https://lubimyczytac.pl/