Bajki wywodzą się z literatury plebejskiej, ludowej, skąd czerpią najwięcej mądrości. Powstały w starożytnej Grecji w VI wieku p. n. e., a ich twórcą był Ezop. Pisał on bajki o wyraźnym moralizatorskim zabarwieniu, do czego później nawiązywali pozostali twórcy tego gatunku, zaś ich twórczość nazywana była „bajkami ezopowymi”.

Pisarze bajkowi do zapamiętania:

Ezop z Frygii – legendarny bajkopisarz pochodzący z Grecji (VI w. p.n.e.), pomysłodawca bajek zwierzęcych.

Jean de La Fontaine – najdoskonalszy bajkopisarz francuski, autor głównie bajek narracyjnych (wiele z nich polscy bajkopisarze tłumaczyli na język polski).

Ignacy Krasicki – największy polski bajkopisarz epoki oświecenia.

Adam MickiewiczAleksander Fredro – poeci epoki romantyzmu, autorzy i tłumacze bajek narracyjnych.

Jan Sztaudynger – bajkopisarz XX wieku.

Znane z bajek:

Krasnoludki – różnie nazywane: skrzaty, krasnale, elfy, małe stworzenia podobne do człowieka, żyją w baśniach, występują na całym świecie, polska nazwa wywodzi się od określenia „krasny” czyli czerwony.

Zwierzęta – można traktować jak alegorie – lis to np. alegoria chytrości, owca – bezbronności, małpa – głupoty, lew – siły, żółw – powolności.

Czarownica – rzuca uroki i czary, czyta przyszłość z kryształowej kuli, zna się na ziołach i doskonale lata na miotle. Najsłynniejsza wiedźma to Baba Jaga.

Wróżka – to czarodziejka, która spełnia dobre czary. Gotuje w kotłach malinowe napoje, które leczą choroby, a nawet zmartwienia. Czarodziejki lubią dzieci, chętnie pomagają biednym ludziom w ich kłopotach, nieodłącznym atrybutem jest różdżka.

Księżniczka – to zwykle piękna dziewczyna o dobrym sercu, która czeka na swojego księcia, nierzadko pada ofiarą knowań macochy lub czarownicy.

Jakich jeszcze bajkowych bohaterów znacie 🙂 na pewno jest ich bez liku!

Dla chętnych quiz:

https://www.quizme.pl/q/marzena1/bajki_co_pamietasz_

Życzymy miłego dnia i dużo zdrowia :)!

Źródła: aleklasa.pl, www.bibliotekawszkole.pl, sadurski.com