Portrety literackie mam

„Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie” R. D. Reguera – to one kształtują nasze marzenia. To one pamiętają, że lubimy mandarynki, a nie cierpimy koloru brązowego. To one, dyskretnie albo podniesionym głosem, uczą nas, co jest dobre, a co złe, co ładne, a co brzydkie, co poprawne, a co niekoniecznie. To one pomogły nam stać się takimi, jakimi jesteśmy. Z myślą o nich powstała ta książka. Ta książka, z dużą dawką czułości, ironii, a przede wszystkim humoru, opisuje różne typy mam. Jest wprost stworzona do wspólnego czytania z dziećmi.

„Lala” J. Dehnel – rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, Lala jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.

„Moralność pani Dulskiej” G. Zapolska – Aniela Dulska to typ matki despotki, która chce sobie wszystkich podporządkować. Dzieci są uzależnione od jej decyzji. Jest to przykład niemoralnej i apodyktycznej matki, która nie może być autorytetem dla swoich dzieci.

„Nasza mama czarodziejka” J. Papuzińska – nasza mama wygląda całkiem zwyczajnie. Lubi się z nami bawić i zawsze nam pomaga, kiedy coś jest nie tak. Wczoraj w nocy ulepiła z ciasta kawałeczek rożka, który obłamał się księżycowi. Wielkoludowi z naszego podwórka też pomogła – znów bawi się z nami na podwórku. Bo to po prostu mój nadęty kolega! A kiedy potwór zajrzał do naszego okna podczas kolacji – poczęstowała go sałatą. Okazało się, że jest bardzo łagodny! Mama od razu to wiedziała.

Mama w poezji:

„Spotkanie z matką” K. I. Gałczyński – matka jest pierwszą i najważniejszą nauczycielką dla swojego dziecka. Przekazuje wiedzę o najważniejszych prawach rządzących światem.

ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach

”Matka” Zbigniew Herbert – poeta twierdzi, że matka nie tylko daje życie swemu dziecku, ale towarzyszy mu nawet, kiedy jest dorosłe. Stara się chronić je przed złem i zawsze wybacza błędy.

”Matka odchodzi” Tadeusz Różewicz – matka jest głównym motywem tej książki, skłaniającym do refleksji o początku i końcu istnienia, o dzieciństwie i śmierci. Matka symbolizuje pełnię, w jakiej zamyka się ludzkie życie.

Cytaty:

„Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł matkę”. /Matthew Arnold/ 

„Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać pokonując stojące na jej drodze przeszkody, tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług”. /Herman Auerbach/ 

„Dobra matka jest więcej warta niż stu nauczycieli”. / George Herbert/

„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska”. /Józef Ignacy Kraszewski/

„Wychowanie dzieci to radość i partyzantka zarazem.” /Ed Asner/

„Miłość Matki ma tak wielki wpływ na dobro pokoleń, jak wszystkie inne ziemskie czynniki razem wzięte.” /John S. G. Abbot/

Kilka malarskich obrazków

Wszystkim mamom pięknie dziękujemy i zdrowia życzymy 🙂 !

Źródła: lubimyczytac.pl, empik.com