Zapraszamy do lektury książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wstąp do biblioteki i rozsmakuj się w pysznej literaturze :)!

W menu znajdziesz:

Guillaume Musso, „Dziewczyna z Brooklynu – „Doskonale pamiętam ten moment: stoimy nad brzegiem morza, patrząc, jak zachodzące słońce rozświetla horyzont. Wtedy Anna zapytała: Czy wciąż byś mnie kochał, gdybym zrobiła coś naprawdę złego?

 Katja Kettu, „Ćma”książka opowiada o losach Irgi Malinen, młodej dziewczyny, która wdaje się w romans z radzieckim agitatorem. Przewrotny los wysyła ją w daleką drogę, która pełna będzie tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Magdalena Witkiewicz, „Ósmy cud świata” – to opowieść o tym, że czasami trzeba zbłądzić w ciemnym lesie, by wreszcie znaleźć się na rozświetlonej polanie. A pierwszy promień słońca można niekiedy znaleźć ukryty w niepozornej, maleńkiej kopercie, zamkniętej w morskiej muszli przywiezionej z wakacji.

Christope Galfard, „Wszechświat w twojej dłoni” – autor, uczeń samego Stephena Hawkinga, zabierze cię na niezwykłą wyprawę 10 milionów lat świetlnych od Ziemi, pokaże powierzchnię gasnącej gwiazdy lub zmniejszy cię do rozmiarów atomu. Dzięki sile wyobraźni, bez trudnych definicji i skomplikowanych obliczeń odkryjesz prawdziwe piękno Wszechświata.

Tomasz Pułka, „Wybieganie z raju” – wiersze zebrane zmarłego w roku 2012 w wieku zaledwie 24 lat poety, uwzględniające wszystkie wydane za życia autora poetyckie książki, pośmiertnie opublikowane „Cennik”, trzy nieznane czytelnikom tomy oraz kilkadziesiąt niepublikowanych wierszy. Wpływ na poezję polską twórczości Pułki przybiera na sile. Wielu współcześnie tworzących poetów otwarcie czerpie z jego twórczości a przedwczesna śmierci wytwarza wokół autora legendę na miarę Rafała Wojaczka.

Oliver Sacks, „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” –  książka zawiera proste i jednocześnie bardzo głębokie, a przy tym świetne pod względem literackim analizy zachowań chorych osób, które miał okazję spotkać jej autor. W 24 przedstawionych w książce analizach Sacks bada osoby z problemami neurologicznymi i wiążącymi się z tym zaburzeniami o podłożu psychologicznym. Sporządzone przez niego opisy nakłaniają do podjęcia refleksji i rozważań nad własną osobą.

Wojciech Orliński, „Lem.Życie nie z tej ziemi” – korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holocaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Co sobie kupił za honorarium z „Obłoku Magellana”? O co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda w końcu nie przygotował ekranizacji? I co to właściwie jest sztamajza?

Thorwald Jurgen, „Dawna medycyna” – na długo przed Hipokratesem, nad Nilem, między Eufratem i Tygrysem, u stóp meksykańskich wulkanów czy peruwiańskich Kordylierów wybitni lekarze stawiali czoło przeróżnym chorobom i schorzeniom. Stosowali pierwotne formy antybiotyków w leczeniu ran, dokonywali amputacji, zabiegów chirurgicznych i trepanacji czaszki (a to wszystko bez znieczulenia!).


Tadeusz Dąbrowski, „Te Deum ” – w (…) zbiorze wierszy Tadeusza Dąbrowskiego ton religijnej medytacji splata się z tematyką miłosną. Poezja przeistacza się w czuły aparat, za pomocą którego autor utrwala chwile troskliwej nieobecności Boga i zbliżenia ukochanej kobiety. Czwarty tom wierszy młodego gdańskiego poety przypomina serię artystycznych ujęć łączących dystans wobec świata z radością czerpaną z życia.

Dariusz Suska, „Duchy dni” – dla autora dzieciństwo nie jest ani czasem, ani poza czasem. Nie jest krainą niewinności, częściej okrucieństwa, jednak mówi się o tym z melancholią i żalem, że minęła tak niezwykła intensywność odczuwania świata. To wiersze pisane przeciw przemocy życia, które jest i nie jest snem.

Źródło: lubimyczytac.pl, taniaksiazka.pl