W dniu 26 maja 2024 roku obchodziliśmy uroczyście 233 rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Inscenizacja przeniosła nas do czasów Sejmu Wielkiego i przybliżyła wszystkim okoliczności uchwalenia pierwszej Polskiej Konstytucji w 1791 roku.

Polska straciła niepodległość na ponad 100 lat. Prezentowany film przedstawił losy narodu polskiego od rozbiorów do czasów współczesnych. Był on tłem do wzruszającej piosenki o naszej ojczyźnie „Pani ze snów” którą zaśpiewała Nadia Klimek.

Przedstawiona została również historia powstania obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja” . Zostały zidentyfikowane i scharakteryzowane postacie historyczne, które mistrz umieścił na swoim dziele.

Na zakończenie zespół Zamoy Band zaśpiewał dwie piosenki: „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni i „Nie gniewaj się na mnie Polsko” zespołu Sztywny Pal Azji.

Akademia była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Podczas uroczystości wystąpili uczniowie klasy 3a : Stanisław Chwalewski, Dominik Garbacz, Aleksander Daca, Iza Jagiełło, Nadia Klimek, Jakub Lizut, Bartosz Sulei, Mikołaj Tarała i Paweł Drozd, oraz uczniowie klasy 1f : Oskar Mesek, Roksana Soszyńska, Ari Kuprianowicz, Franciszek Sobiech , Aleksandra Pochwatka oraz Julia Koczon.

Za efekty akustyczne i nagłośnienie odpowiadał Maciej Lewiński i Maciej Walkiewicz,

Dekorację przygotowały Julia Chmielowiec, Nadia Klimek i Iza Jagiełło, kurtyna – Kacper Winiarczyk.

Wystąpił również chór „Ergo Cantemus”.

Koordynatorami wydarzenia były panie profesor: Anna Maliszeska-Pokrzywa, Teresa Stolecka, Monika Sugier.