Zapraszam do nowego cyklu artykułów na temat omawianych na lekcjach lektur. Zaczynamy od „Mitologii” Jana Parandowskiego.

Jan Parandowski ( 1895-1978) – prozaik, eseista, tłumacz, wybitny znawca i popularyzator kultury i literatury antycznej.  

Tekst lektury znajdziecie na stronie:

http://biblioteka.kijowski.pl/parandowski%20jan/jan-parandowski-mitologia.pdf

Opracowanie i analiza lektury:

https://aleklasa.pl/liceum/c300-lektury/mitologia

https://klp.pl/mitologia

/https://eszkola.pl/jezyk-polski/jan-parandowski-mitologia-37.html

Garść ciekawostek z mitycznego świata:

Smutny koniec Syzyfa. Nasz bohater to założyciel i król miasta Efyra (późniejszy Korynt). Bogowie zapraszali go na swoje uczty, gdzie słuchał plotek, które powtarzał wśród śmiertelnych. Gdy zdradził pewien sekret Zeusa został skazany na śmierć, której długo unikał dzięki pojmaniu boga śmierci Tanatosa. Po uwolnieniu owego bożka, żona Syzyfa zgodnie z jego wolą pochowała męża wbrew ceremoniałowi. Z tego powodu Hades zgodził się na powrót Syzyfa do żywych i dopilnowanie pochówku. Dzięki temu ukrywał się wiele lat wśród ludzi. Ostatecznie za wieloletnie nieposłuszeństwo został ukarany wiecznym wtaczaniem kamienia.

Pierwsza kobieta na Ziemi w mitologii greckiej to Pandora, którą Zeus zesłał jako karę dla ludzi za to, że Prometeusz wykradł bogom ogień z Olimpu. Poślubiła ona jego brata tytana Epimeteusza, a w posagu otrzymała szczelnie zamkniętą beczkę, którą z ciekawości otworzyła. Znajdowały się w niej wszelkie nieszczęścia, które rozeszły się na cały świat. Na samym dnie beczki była jednak nadzieja, lecz Pandora ją uwięziła, gdyż zatrzasnęła wieko.

Herakles nie miał szczęścia w miłości. Mityczny heros miał trzy żony – Megarę, królewnę tebańską, którą udusił wraz z dziećmi opętany szałem przez Herę, Hebe, bogini i uosobienie miłości i wdzięku oraz Dejanirę, która go zabiła, po czym sama popełniła samobójstwo.

Król z oślimi uszami. Według mitu Midas był sędzią w zawodach muzycznych między Apollinem a Marsjaszem. Ponieważ uznał, że to Marsjasz gra piękniej, bóg ukarał go oślimi uszami.