Klasa 1d, na zaproszenie Katedry Romanistyki UMCS, wzięła udział w I Ogólnopolskim Forum Szkół Partnerskich UMCS „Siła Relacji”. Wydarzenie było podsumowaniem dotychczasowej , 15-letniej współpracy Uczelni ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi. Celebracja imprezy odbyła się w dużej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatki Żaka. W programie były: wystąpienie Władz Rektorskich UMCS, wykład dr hab. Katarzyny Klimkowskiej prof. UMCS pod tytułem „Jak żyć i nie zwariować?”, koncert studentów Wydziału Artystycznego UMCS. W Małej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatki Żaka odbyły się warsztaty dla nauczycieli pt. „Uważna szkoła – trening redukcji stresu dla nauczycieli”, które przeprowadziła dr Izabela Łucjan. Przez cały czas czynne były stoiska, przy których można było porozmawiać ze studentami różnych wydziałów Uczelni, wziąć udział w konkursach. Wszyscy uczestnicy Forum otrzymali upominki i gadżety, zostali też uraczeni poczęstunkiem. Impreza o tak wysokim poziomie merytorycznym podobała się uczniom i może okazać się pomocna przy wyborze kierunku studiów.