5 czerwca został ustanowiony przez ONZ  Dniem Ochrony Środowiska w 1972 roku i obchodzony w ponad 100 państwach. Podczas finałowej sesji w Sztokholmie uczestnicy ogłosili, że:

„Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (…) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego.”

            W tym roku hasło Światowego Dnia Ochrony Środowiska to „Łączenie ludzi z przyrodą” (ang. Connecting People to Nature). Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) zachęca wszystkich do zrobienia zdjęcia w swoim ulubionym miejscu w otoczeniu przyrody, a następnie zamieszczeniu na stronie World Environment Day wraz z krótką informacją, dlaczego to miejsce jest dla nas szczególne. W ten sposób powstanie największy na świecie album o przyrodzie.

Praktyczny Ecoporadnik

  1. Używaj dwóch stron kartki papieru do pisania lub rysowania. W ten sposób chronisz drzewa (z których robiony jest papier) przed wycinaniem i wytwarzasz mniej śmieci!

2.  Gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy już nie będziesz z nich korzystał. W ten sposób oszczędzasz energię!

3. Zakręcaj wodę w kranie kiedy myjesz zęby. Bierz raczej krótki prysznic niż kąpiel. Dokręcaj krany. W ten sposób oszczędzasz wodę!

4. Zwracaj uwagę innym gdy śmiecą. Sprzątaj po swoim psie gdy wychodzisz z nim na spacer. W ten sposób dbasz o czystość swojego otoczenia!

5. Zacznij segregować odpady w domu. W ten sposób ograniczasz ich ilość Posegregowane odpady to cenne surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać.

6. Staraj się korzystać z ekologicznych środków transportu. Jeśli masz do pokonania krótki dystans chodź na piechotę lub jedź rowerem. W ten sposób przyczyniasz się do mniejszego zatrucia powietrza!

8. Zwracaj uwagę na to co kupujesz. Czy produkty te są oznakowane symbolami, które świadczą o ich wpływie na środowisko naturalne (np. opakowanie nadające się do recyklingu, produkt bezpieczny dla warstwy ozonowej, nie testowane na zwierzętach itp.). Rezygnuj z zakupu produktów, które są ci zbędne. W ten sposób, będąc świadomym konsumentem, chronisz środowisko naturalne!

9. Rozmawiaj ze swoimi rodzicami, przyjaciółmi o tym, co możecie wspólnie zrobić dla ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób wpływasz na czyjąś świadomość, uczysz innych jak być przyjaznym dla środowiska!

Źródła:

Wikipedia.org
www.pgrproeko.pl