Po raz trzynasty już celebrowaliśmy święto języka francuskiego w naszej szkole. Imprezę zaszczycili swoją obecnością pani dyrektor Iwona Kosiuk, pani Katarzyna Ułanowska z Alliance Française w Lublinie, pan Karol Niewiadomski reprezentujący Instytut Filologii Romańskiej KUL, nasz absolwent, panie Justyna Pasternak i Anna Podolska z LO nr XXIX i SP nr 16 wraz z uczniami z obecnych klas gimnazjalnych, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

Tegorocznym obchodom święta towarzyszyło hasło „La langue française, notre union pour agir” – Język francuski łączy nas w działaniu”.

Program artystyczny wyglądał tak:

• Występ cheerleaders i innych w tradycyjnym kankanie
  • Występ chóru szkolnego z dwoma utworami francuskimi : Vois sur ton chemin” z filmu „Les choristes” i „Champs-Élysées” Joe Dassin
  • Piosenki „Mademoiselle chante le blues” – Patricia Kaas, „Ma philosophie” – Amel Bent, „Tu es mon autre” – Lara Fabian i Maurane, „Je suis malade” – Lara Fabian, „Battez-vous” – Brigitte, „Moi, Lolita” – Alizée
  • Prezentacja postaci Joanny d’Arc
  • Prezentacja filmów na temat Joanny d’Arc
  • Scenka humorystyczna na temat Joanny d’Arc
  • Taniec baletowy do piosenki „Je suis malade” Lary Fabian
  • Taniec nowoczesny do piosenki „Avenir” Louane
  • Pokaz mody w stylu Coco Chanel
  • Recytacja wiersza „Travail bienheureux” Chloe Douglas
  • Rozdanie nagród i dyplomów w konkursie dla gimnazjalistów
  • Pokaz hula-hoop do muzyki francuskiej

Tuż przed główną uroczystością odbył się, po raz piąty już, konkurs cywilizacyjny dla gimnazjalistów, przygotowany przez Karola Niewiadomskiego i Dominikę Borowiec z klasy 3e. Zwycięzcą został Bartosz Leszko z dawnego Gimnazjum nr 16, drugie miejsce zajęła Amelia Kozak z XXIX LO, trzecie miejsce przypadło Alicji Rarak z Gimnazjum nr 16. Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwo Hachette Polska. Pozostali gimnazjaliści mieli możliwość zwiedzenia budynku II LO pod opieką uczniów klasy 1e.

Imprezę poprowadzili po mistrzowsku Kaja Janda i Paweł Cech (2e). Ten dwugodzinny występ uczniów, efekt wielomiesięcznego projektu, wymagał wielkiego wysiłku i pracowitych przygotowań. Wszystkim licznym uczestnikom imprezy składamy gratulacje i podziękowania.

W programie wystąpili:

1) w kankanie według choreografii własnej, do którego spódnice wypożyczył nam teatr im. Osterwy – Kornelia Kunka (2e), Kaja Janda (2e), Oliwia Olejarnik (1f), Zuzanna Poleszak (2f), Julia Kostrzewska (1c)

2) chórzystki przygotowane przez panią Gabrielę Czyż

3) Katarzyna Dyrda (3f) zaprezentowała Joannę d’Arc jako postać, która wzbudzała i ciągle wzbudza emocje

4) Anna Kozłowska (1e) zaśpiewała piosenkę znakomitej Patricii Kaas – „Mademoiselle chante le blues”

5) Kaja Janda przedstawiła prezentację Julii Lipskiej (2e) na temat inspiracji filmowych postacią Joanny d’Arc

6) Joanna Tarasiuk (3e) wystąpiła z piosenką Amel Bent „Ma philosophie”

7) Kornelia Kunka i Aleksandra Rosińska zatańczyły własny układ baletowy do piosenki Lary Fabian „Je suis malade”

8) Marlena Pikul (2f) i Aleksander Tsilyi (2e) przedstawili zabawną scenkę własnego autorstwa, w której przenieśli Joannę d’Arc do czasów współczesnych

9) Karolina Stacharska (2e) i Aleksandra Kucaba (2e), zdobywczynie Grand Prix XIII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Francuskiej pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka zaprezentowały własną wersję przeboju „Tu es mon autre” Lary Fabian i Maurane

10) Aleksandra Madej (1e) zaśpiewała słynny przebój Lary Fabian „ Je suis malade”

11) Cheerleaderki szkolne zatańczyły taniec nowoczesny do „Avenir” Louane

12) Konkurs dla gimnazjalistów przygotowali i przeprowadzili oraz rozdali dyplomy i nagrody Karol Niewiadomski (KUL) i Dominika Borowiec

13) Joanna Dołba (2f) i Michał Winiarski – gitara elektryczna, zdobywcy 3 miejsca na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Francuskiej pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka wykonali piosenkę „Battez-vous” grupy Brigitte

14) Modę w stylu Coco Chanel zaprezentowali uczniowie klasy 2e: Aleksandra Kucaba, Karolina Stacharska, Dominika Zaborska, Natalia Drozd, Kornelia Kunka, Agata Rej, Agata Wapińska, Hubert Kalinowski, Hubert Król, Kamil Szumski, Aleksander Woronko, Bartłomiej Jurak, Krzysztof Dawidowicz, Heorhii Volkov, Zuzanna Poleszak i Karol Niewiadomski. Pokaz koordynowały i przygotowały Katarzyna Jabłońska i Weronika Ostasz

15) Kamila Adamczyk zaśpiewała przebój „Moi, Lolita” Alizée

16) Aleksander Tsilyi wyrecytował po francusku wiersz współczesnej poetki Chloe Douglas „Travail bienheureux”

18) w końcu artystka cyrkowa Wiktoria Wittenberg, uczennica naszej szkoły, wystąpiła ze znakomitym pokazem nowej sztuki cyrkowej z hula-hoop do muzyki francuskiej.

Dekoracje przygotowały Natalia Łepik i Zuzanna Cebrykow z 1e, a Rada Rodziców je sponsorowała. Filmował Krystian Tarnowski z 3h. Sprzęt pomagał obsługiwać Mateusz Sowiński z 1h. Zdjęcia zrobiła Alicja Wróblewska (1e).

Serdecznie dziękuję wszystkim sponsorom, wykonawcom i osobom pracującym przy realizacji tego przedsięwzięcia za ciężką pracę, zaangażowanie i entuzjazm. Dziękuję koleżankom Aleksandrze Wróblewskiej, Gabrieli Czyż, Teresie Stoleckiej i Elżbiecie Śliwie za współpracę i okazaną pomoc, koledze Dariuszowi Walkiewiczowi za obsługę sprzętu i efekty specjalne.

Marzanna Kędzierska