3 października rozpoczęła się lubelska edycja Tygodnia Zakazanych Książek, która ma zachęcić do czytania i interesowania się historią literatury.

Biblioteka 2 LO,  już po raz kolejny, dołączyła do akcji i zorganizowała wystawę książek objętych cenzurą (w różnych okresach i z różnych pobudek).

Zapraszamy do wypożyczania i czytania.

zdj1

LISTA KSIĄŻEK ZAKAZANYCH

… czyli czego, między innymi,  zabraniała cenzura… a w naszej bibliotece  jest;)

1. Archipelag GUŁag – Aleksandr Sołżenicyn

1. Wielki Gatsby – Francis Scott Fitzgerald
  2. Władca much – William Golding
  3. Zabić drozda – Harper Lee

Zapoznajcie się również z propozycjami przygotowanymi przez filie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Dom Słów.

Program Tygodnia Zakazanych Książek w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej:

* 3 października, godz. 10.00, Filia MBP nr 19, ul. Kunickiego 89. Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom – zapoznanie się z niektórymi zakazanymi dziełami, począwszy od Indeksu Ksiąg Zakazanych (łac. Index librorum prohibitorum – opracowanym i ogłoszonym przez Kościół Katolicki), poprzez indeksy i palone na stosach książki przez niemieckich nazistów w latach 30-tych XX wieku oraz sowiecki totalitaryzm, cenzurę komunistyczną działającą w Polsce powojennej z Głównym Urzędem Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

* 3 października i 6 października, godz. 8.30, Filia MBP nr 21,

Rynek 11 – Opowieści pracownika Domu Słów – Ośrodka ,,Brama Grodzka – Teatr NN” o procesie powstawania książki przedwojennej, adresowana do uczniów Szkoły Podstawowej nr 24. Odwiedzając Izbę Drukarstwa przy ul. Żmigród 1 można zobaczyć, jak wyglądała drukarnia typograficzna i praca zecera, drukarza, introligatora oraz poznać historię drukarni „Popularna”, która mieściła się w tym miejscu od 1932 roku.

* Między 3 a 7 października w Filii MBP nr 36, ul. Zygmunta Augusta 15 będzie stał regał z zakazanymi książkami. W każdej z książek znajdzie się zakładka z informacją, dlaczego dane dzieło znalazło się w Indeksie ksiąg zakazanych.

7 października o godz. 11 – prelekcja w ramach Akademii Seniora – Polacy  w Indeksie ksiąg zakazanych.

Między 3 a 7 października w Filii MBP nr 38, ul. Relaksowej 25 akcja viralowa przedstawiająca czytelników z książkami zakazanymi (viral to filmy reklamowe, czasami animacje fleszowe i zdjęcia, które rozprzestrzeniają się w wirtualnej sieci jak wirusy, dzięki innym użytkownikom Internetu). Będą też w bibliotece zakładki z cytatami z zakazanych książek (wersje dla młodzieży i dorosłych.)