13 grudnia 1981 r. został internowany nauczyciel naszej szkoły prof Zygmunt Łupina.

Ze wspomnień profesora ” Włodawa, 13 grudnia, godz. 6.00: przed więzieniem z trzech „suk” wychodzą internowani z Lublina. Ku budynkowi więzienia idą szpalerem wrogo milczących funkcjonariuszy więziennych: patrzą przecież na tych, którzy mieli mordować ich, ich żony i dzieci. A nad tą sytuacją w mroźnym powietrzu rozlega się głos tego, który ich uratował – gen. Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego wojnę z antysocjalistycznymi warchołami.

Nagle nad tym ponurym spektaklem rozlega się okrzyk: „Niech żyje Solidarność”! Tak witają nas więźniowie kryminalni z więzienia we Włodawie…..”

Represje dotknęły również uczniów:

30 kwietnia 1982 r. patrol milicyjny zatrzymał przy budynku II LO na ul. Ogrodowej troje uczniów: Agnieszkę Komar, Jerzego Myckę i Piotra Wojcierowskiego. Wymalowali oni na budynku szkoły napis „Solidarność”, zawiesili plakat znieważający rząd PRL i premiera oraz usunęli czerwoną flagę, zawieszając na jej miejsce czarną. Decyzją prokuratora rejonowego 2 maja 1982 r. zostali aresztowani.

Źródła: Lupina Z., Solidarność nauczycielska Regionu Środkowowschodniego, Lublin, 2009 ; foto: docplayer.pl