Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro. Powodem był fakt, że blisko miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Tegoroczny temat Światowego Dnia Wody to „Wody podziemne – uczynienie niewidocznego widocznym”.

Wody gruntowe są niewidoczne gołym okiem, ale ich wpływ jest widoczny wszędzie. W najbardziej suchych częściach świata może to być jedyne źródło wody, do której ludzie mają dostęp.

Prawie cała płynna woda słodka na świecie to woda podziemna, która stanowi źródło zaopatrzenia w wodę pitną, wspiera rolnictwo i przemysł. To, co robimy na powierzchni, ma znaczenie pod ziemią. Powinniśmy zatem wprowadzać do gleby tylko nieszkodliwe, ulegające biodegradacji produkty i wykorzystywać wodę w sposób jak najbardziej efektywny. W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, według której dostęp do czystej wody jest prawem człowieka. Tymczasem słodka woda przestała być zasobem odnawialnym – zużywamy jej więcej i szybciej niż jest wstanie się odtworzyć.

Jeżeli chcemy oszczędzać wodę, najważniejsza nie jest długość kąpieli czy częstotliwość prania, ale wybory jakich dokonujemy na zakupach. Każdy produkt ma swój „ślad wodny”, ponieważ jego powstanie wiązało się ze zużyciem wody. Nieczęsto myślimy też o jakości wody. Wykorzystaną w naszych domach wodę coraz trudniej jest oczyszczać. Dlaczego?

Stosujemy coraz więcej detergentów i kosmetyków. Wybierajmy zatem mniej szkodliwe produkty czyszczące, np. bez fosforanów

Podejmij wyzwanie:

Zastanów się jak zmniejszyć swój „ślad wodny”. Być może ograniczenie nadmiernego konsumpcjonizmu będzie jednym z rozwiązań…