W tym tygodniu obchodzimy:

12 września

Dzień Wojsk Lądowych,

Dzień Programisty,

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

11/12/1960  Eugenio MONTALE nel salotto di casa sua (1896 Genova - 1981 Milano)  Poeta italiano FARABOLAFOTO 391103

35 rocznica śmierci Eugenia Montale’a (1896-1981), włoskiego poety, laureata literackiej Nagrody Nobla (1975). Należał do literackiego ruchu hermetyków, poezji, w której częsta była świadoma niejasność sensu, a w języku dominowały wypowiedzi nominalne i wieloznaczność. https://pl.wikipedia.org/wiki/Eugenio_Montale

lem95 rocznica urodzin Stanisława Lema (1921-2006), prozaika, eseisty, dramaturga. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Wpływ Lema na światową literaturę SF krytycy przyrównują do wpływu H.G. Wellsa czy Olafa Stapledona. Był odznaczony między innymi medalem „Gloria Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego. https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Lem


13 września

Dzień Kolejarza

dante695 rocznica śmierci Dantego Alighieri (1265-1321), włoskiego poety. Jego najwybitniejszym dziełem jest poemat Boska komedia, uważany za arcydzieło literatury światowej i szczytowe osiągnięcie literatury średniowiecznej.

Boska Komedia Dantego Alighieri, iluminowana karta w wydaniu z lat 40. XIV w., Wenecja


14 września

100 rocznica śmierci Jose Echegaraya y Eisaguirry (1832-1916), hiszpańskiego dramaturga, laureata literackiej Nagrody Nobla (1904)

cooper165 rocznica śmierci Jamesa Fenimore’a Coopera (1789-1851), amerykańskiego powieściopisarza. Autor powieści przygodowo-awanturniczych, których akcja rozgrywa się podczas walk z Indianami i Francuzami w drugiej połowie XVIII wieku. W swoim dorobku ma ponad 60 dzieł, a największą popularność zdobył dzięki historyczno-przygodowemu cyklowi powieści z serii Leather-Stocking Tales (Opowieści Skórzanej Pończochy) w Polsce znanemu jako Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka. Były to (w kolejności chronologii akcji): Pogromca Zwierząt, Ostatni Mohikanin, Tropiciel Śladów, Pionierowie i Preria. Utwory te to romantyczny i idealistyczny obraz osiemnastowiecznej Ameryki Północnej i zamieszkujących ją Indian i osadników. Cechują je barwne opisy przyrody, wartka i pełna napięcia akcja, mocno naszkicowane sylwetki głównych bohaterów. Wysoko oceniane przez współczesnych i wciąż popularne, stanowią one żywy do dziś wzór przygodowej powieści indiańskiej.

 

potocki195 rocznica śmierci Stanisława Kostki Potockiego (1755-1821), polityka, pisarza, mecenasa sztuki.

herbu Pilawa, pseud. i krypt.: Autor „Świstka krytycznego”; Jan Wit…; N. P. W. M. B. S. P.; S. P.; Un Polonais; W. (Wieśniak), (ur. w listopadzie 1755 w Lublinie, zm. 14 września 1821 w Wilanowie) – polski polityk, senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego w 1807 roku, generał major artylerii koronnej w latach 1790–1792, generał artylerii koronnej w 1792 roku, poseł, członek Stronnictwa Patriotycznego na Sejmie Czteroletnim, działacz oświatowy, wolnomularz, prezes Rady Stanu i Rady Ministrów Księstwa Warszawskiego, prezes Senatu Królestwa Polskiego w latach 1818–1821, głośny mówca i krytyk literacki, publicysta, historyk kultury, pamiętnikarz, poeta, dramatopisarz i tłumacz.


15 września

christie125 rocznica urodzin Agathy Christie (1891-1976)

Najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.

eucken-im-alter90. rocznica śmierci Rudolpha Euckena (1846-1926), niemieckiego filozofa, laureata literackiej Nagrody Nobla (1908). Przedstawiciel neoidealizmu. Krytykował pozytywizm i ewolucjonizm w filozofii kultury. Był przeciwny poglądom, które zakładały, że świat można poznać dzięki nauce. Uważał, że losy i dzieje ludzkie leżą w rękach Boga. Napisał m.in.: Wielcy myśliciele i ich poglądy na życie (wyd. 1890).


16 września – Dzień Warstwy Ozonowej

Obchody Dnia mają na celu propagowanie działań służących realizacji celów Protokołu i jego aneksów w sprawie ochrony warstwy ozonowej, która chroni Ziemię i życie na niej przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Ochrony_Warstwy_Ozonowej

efekt

Dzień Bluesa


18 września – Międzynarodowy Dzień Geologa