Wstąp do biblioteki i rozsmakuj się w pysznej literaturze :)!

W menu znajdziesz:

lucyElizabeth Strout, „Mam na imię Lucy”-  Lucy Barton, dojrzałą kobietę, pisarkę wychowującą dwójkę dzieci, podczas przedłużającego się pobytu w szpitalu odwiedza niewidziana od lat matka. Niewinne rozmowy o ludziach z przeszłości otwierają furtkę do bolesnych wspomnień: biedy, wykluczenia i rodzinnych tajemnic. W oszczędnej narracji Strout buduje kruchą nić porozumienia pomiędzy kobietami, dla których ta niespodziewana pięciodniowa wizyta staje się najintymniejszym momentem ich relacji. Strout misternie konstruuje, wydawać by się mogło, uporządkowany świat, który na naszych oczach się rozpada. Nie znajdujemy w tym jednak dramatu, lecz cichą akceptację i zrozumienie dla ludzkich słabości.

 

 

marsjaninAndy Weir, „Marsjanin” – straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Co gorsza, zarówno pozostali członkowie ekspedycji, jak i sztab w Houston uważają go za martwego, nikt więc nie zorganizuje wyprawy ratunkowej; zresztą, nawet gdyby wyruszyli po niego niemal natychmiast, dotarliby na Marsa długo po tym, jak zabraknie mu powietrza, wody i żywności. Czyżby to był koniec? Nic z tego. Mark rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata, który nie zawsze gra fair… Na podstawie książki powstał wyreżyserowany przez Ridleya Scotta film, w którym główną rolę gra Matt Damon.
maybe

 

Collen Hoover, „Maybe someday” – książka autorki powieści „Hopeless”. Bestseller „New York Timesa”. Drugie miejsce w plebiscycie Goodreads Choice Awards 2014 w kategorii Romans. On, Ridge, gra na gitarze tak, że porusza każdego. Ale jego utworom brakuje jednego: tekstów. Gdy zauważa dziewczynę z sąsiedztwa śpiewającą do jego muzyki, postanawia ją bliżej poznać. Ona, Sydney, ma poukładane życie: studiuje, pracuje, jest w stabilnym związku. Wszystko to rozpada się na kawałki w ciągu kilku godzin.
Wkrótce tych dwoje odkryje, że razem mogą stworzyć coś wyjątkowego.

 

szczenHendrik Groen, „Małe eksperymenty ze szczęściem” – w krótkich, szczerych i bezpretensjonalnych wpisach do dziennika, śledzimy pełen wzlotów i upadków rok z życia Hendrika Groena, przebywającego w domu spokojnej starości w północnej części Amsterdamu. Hendrik powołuje do życia anarchistyczny KLUB JESZCZE ŻYWYCH STARUSZKÓW, a gdy na horyzoncie pojawia się Eefje, idealna druga połówka, pastuje buty, szczotkuje zęby, przygładza resztki czupryny i rusza do boju, nie bacząc na śmieszne i straszne konsekwencje. Dni szybko mijają i z każdym kolejnym nabieramy pewności, że nie będzie łatwo rozstać się z tym pełnym uroku staruszkiem.

 

male

 

Jodi Picoult, „Małe wielkie rzeczy”- w książce Picoult opowiada o władzy i uprzedzeniach, o tym, co nas dzieli i łączy. To powieść o objawieniach, które przychodzą z niespodziewanej strony. Jodi Picoult bierze na warsztat uprzedzenia rasowe, przywileje, sprawiedliwość oraz współczucie – i swoim zwyczajem nie podsuwa łatwych odpowiedzi. Z wnikliwością, szczerością i empatią maluje obraz rzeczywistości, z którą mamy do czynienia na co dzień i której często nie przyjmujemy do wiadomości. „Małe wielkie rzeczy” to kawał dobrej literatury spod pióra autorki, która zna się na swoim fachu.

 

zycie

 

Hanya Yanagihara, „Małe życie” –  książka opowiada o kilkudziesięciu latach z życia czterech przyjaciół. Kiedy każdy z nich kończy edukację, postanawiają przeprowadzić się do Nowego Jorku, gdzie zaczyna się historia właściwa. Tam zaczynają zupełnie nowe życie. JB jest artystą – malarzem, który z czasem zdobywa coraz większe uznanie w świecie sztuki, Malcolm zostaje poważnym, szanowanym architektem, natomiast Willem odnajduje swoje miejsce w aktorstwie i robi karierę. Ale co z Jude? To zdecydowanie najbardziej tajemniczy bohater tej książki. Co prawda przejawia pewien geniusz matematyczny, a nawet zostaje dobrym prawnikiem, ale ewidentnie coś jest nie tak. Zupełnie jakby nie mógł pogodzić się z traumatyczną przeszłością i wymazać z pamięci pewnych wspomnień?

 

przyj

 

Donna Tartt, „Mały przyjaciel”  – Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii.

 

 

 

misja

 

 

Arturo Perez-Reverte, „Misja: Encyklopedia ”Hiszpania końca XVIII wieku. Dwóch akademików – bibliotekarz i admirał – wyrusza z Madrytu do Paryża z tajną misją. Ich cel: zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii. To dzieło, dla wielu wyklęte i heretyckie, potępione przez Kościół, zawiera wiedzę zarezerwowaną dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością.

 

 
mit

Neil Gaiman, „Mitologia nordycka” –  to zbiór mitów nordyckich, przedstawiony w zupełnie nowy, pełen emocji i przygód sposób. Poznaj przeszłość bohaterów, których na co dzień uwielbiasz w serialu “Amerykańscy bogowie”: Odyna, Thora, Lokiego i cały świat bogów nordyckich! Czasem warto wrócić do korzeni i genezy niektórych bohaterów. W dzisiejszym świecie, w którym Czytelnicy uwielbiają science-fiction i fantasy, często nie zastanawiamy się nad pochodzeniem superbohaterów. A mają oni bardzo często źródło w mitologii nordyckiej, przedstawiającej bardzo ciekawy sposób powstania świata, i o której opowiada Neil Gaiman w swojej książce „Mitologia nordycka”. To właśnie z tych mitów wyrasta nasza tradycja literacka, zwłaszcza ta opiewająca niesamowitych herosów.

peoni

 

Lisa See, „Miłość Peonii” – autorka opowiada piękną historię trzech chińskich kobiet, poślubionych jednemu mężczyźnie. Żyjąc w społeczeństwie, w którym największą cnotą kobiety jest posłuszeństwo i milczenie, piszą one kolejno komentarz do chińskiej opery, wyrażając w ten sposób swoje pasje, tęsknoty i namiętności. „Miłość Peonii” to fascynujące, bogata w egzotyczne realia powieść o miłości silniejszej niż śmierć, rozgrywająca się w XVII-wiecznych Chinach.

 

 

Źródło: lubimyczytac.pl