Jak każdego roku zorganizowaliśmy w szkole „frankofonię” – święto języka i kultury francuskiej. Jego celem jest uhonorowanie języka francuskiego, trzeciego najczęściej używanego i nauczanego języka na świecie. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów było „ Créer, innover, entreprendre…en français” („Tworzyć, zmieniać, podejmować wyzwania…. po francusku”).

Przygotowaliśmy program artystyczny, który wpisał się w ideę święta, pozwolił pokazać talenty naszych uczniów i zachęcić ich do nauki języka francuskiego.

Dziewczęta z klasy 3f Maria Soboń, Julia Jakubaszek, Nina Pielesz, Amelia Rola, Pola Walatek i Magdalena Wartacz w tradycyjnym kankanie. Chór szkolny prowadzony przez panią Irenę Sołtan wykonał piosenkę z musicalu “Molière. Le spectacle Musical” zatytułowaną “En apparté”. Natalia Ciesielska (2f) zaśpiewała dwa utwory, piosenkę Nassi „La vie est belle” i „Tombe la neige” Salvatore Adamo.

Iza Błaszczuk z klasy 2d w wariacji z baletu Paquita. Gabriela Lipska i Aleksandra Smoczyńska (3f)

i prezentacja “Maria Antonina, królowa mody, iluzji i skandalu”. Pola Walatek (3f) i Kinga Skoczylas reprezentujące szkołę tańca Dance Mania w tańcu hip-hop. Choreografia, pani Patrycja Paździerska.

Weronika Rybaczek z klasy 1d zagrała utwór z musicalu „Notre Dame de Paris” – „Le temps des cathédrales”. W tle film przedstawiający etapy budowy Katedry. Julia Dębczak z klasy 2f wykonała słynny przebój Indili – „Dernière danse”. „Czarodziejska kula – la boule magique” – skecz w wykonaniu klasy 3f: Wiktoria Kwiatkowska, Maria Soboń, Magdalena Wartacz, Julia Jakubaszek i Maks Sawicki. Kaja Rowińska dostosowała oryginalny, francuski scenariusz do potrzeb sceny.

Iza Błaszczuk w tańcu współczesnym do piosenki „Voilà” Barbary Pravi. Weronika Kubiś z klasy 3d zaśpiewała utwór z musicalu „Mozart Opera Rock” zatytułowany „L’Assasymphonie”. Pani Dyrektor Małgorzata Klimczak dziękuje uczestnikom.Imprezę prowadzili Kaja Rowińska i Maksymilian Sawicki z klasy 3f.

Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli w zmontowaniu przedstawienia: Radzie Rodziców II LO za pomoc materialną, Pani Dyrektor Małgorzacie Klimczak, Pani Profesor Teresie Stoleckiej, Panu Profesorowi Dariuszowi Walkiewiczowi za pomoc techniczną. Szczególne podziękowania składamy panu Filipowi Walatkowi, z firmy MF Machinery, za sfinansowanie wypożyczenia strojów do kankana.

Marzanna Kędzierska