1050 lat temu w roku 966 władca Polski Mieszko I przyjął chrzest.

Była to decyzja brzemienna w skutki. Nastąpiła  chrystianizacja i integracja państwa, umocnienie  jego pozycji międzynarodowej, uprawomocnienie panowania księcia (stał się pomazańcem Bożym). Do Polski zaczęli przybywać duchowni, dzięki którym wprowadzano nowe wzorce organizacji państwa,      a ich wiedza i doświadczenia przyczyniły się do rozwoju gospodarki i kultury.

Chrześcijaństwo umożliwiło Polsce włączenie się w sposób trwały, przesądzający do dziś o naszej tożsamości kulturowej, w krąg  cywilizacji zachodniej. Nowe prawo oparte na dekalogu ukształtowało nowe stosunki społeczne i zasady moralne.

Całe nasze duchowe bogactwo, nasza narodowa kultura, są owocem przyjęcia chrztu św. przez księcia Mieszka I i naszych praojców. Jako ich spadkobiercy, jako spadkobiercy tej ogromnej duchowej spuścizny, mamy prawo do wielkiej dumy, ale mamy też święty obowiązek obrony chrześcijańskich wartości, z których wyrosła Polska”  – abp Józef Kowalczyk

Główne uroczystości Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski pod hasłem „Gdzie Chrzest tam nadzieja” będą miały miejsce 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz najwyższych władz państwowych.

Lubelskie władze samorządowe i kościelne również przygotowały uroczystość Obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Odbędą się one w dniach 22-24 kwietnia 2016. Szczegóły programu na stronie http://archidiecezjalubelska.pl/blog/lubelskie-obchody-1050-lecia-chrztu-polski-22-24-04-2016/

Zachęcamy też do poszerzenia swojej wiedzy na temat chrztu i jego skutków. Polecamy strony internetowe:

http://www.o-nauce.pl/filmy/historia

http://chrzest966.pl/

http://muzhp.pl/pl/e/1139/chrzest-polski

http://966.com.pl/index.php

oraz bogate zbiory szkolnej biblioteki.