19 marca 2022 r minęła 480 rocznica urodzin Jana Zamoyskiego patrona naszej szkoły.

„Zawsze takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”

(z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej)

Jan Zamoyski (1542-1605) – wybitna postać okresu renesansu. Zdolności, jakimi go obdarzyła natura, uczyniły zeń jedną z największych indywidualności w dziejach Polski. Jako młodzian wybrany został rektorem uniwersytetu w Padwie, gdzie uzyskał doktorat prawa. Przyszłość swą wiązał nie z wojaczką, a z polityką. Z królewskiego sekretarza szybko przeistoczył się w przywódcę szlacheckiego, który decydował o wyborze władców.

Co warto wiedzieć?

Zamoyski był mecenasem literatury, dobrym mówcą; utrwalił się w historiografii jako „trybun ludu szlacheckiego” i zarazem pierwszy przedstawiciel typu magnata XVII–XVIII w. oraz „wróg Habsburgów” oddany idei ekspansji „przez Moskwę do Stambułu”.

Najstarszym znanym przodkiem Jana Zamoyskiego jest Tomasz z Łaźnina

Zamoyski został uwieczniony na obrazie namalowanym przez Jana Matejkę „Batory pod Pskowem”. Stoi on tam obok króla Batorego

Kariera Jana Zamoyskiego rozwijała się stopniowo. Zaczynał jako sekretarz króla Zygmunta II Augusta. Następnie awansował na kanclerza wielkiego koronnego Stefana Batorego, później został hetmanem wielkim koronnym. Ostatecznie udało mu się zostać starostą Krakowskim

Jan Zamoyski w trakcie swojego życia zmienił wyznanie. Jak się urodził był kalwinem lecz jako student zdecydował się zostać pobożnym i gorliwym wyznawcą katolicyzmu