Międzynarodowy Dzień Frankofonii w II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego odbył się już po raz jedenasty. Hasło tegorocznej imprezy na całym świecie to „Le pouvoir des mots: libres ensemble, respect, solidarité, diversité”Moc słów: wolni razem, szacunek, solidarność, różnorodność.

Jak co roku, na imprezę zaprosiliśmy znakomitych gości. Tym razem zechcieli świętować z nami pani Maria Bełcik – Inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania Miasta Lublin, pan Richard Sorbet – Przewodniczący lubelskiej sekcji Prof.-Europe i wykładowca UMCS, pani dr Katarzyna Kwiek reprezentująca KUL, panie Justyna Pasternak, Agnieszka Drzewiecka i Anna Podolska – nauczycielki języka francuskiego z gimnazjów nr 9, 10 i 16 wraz z uczniami.

Nasz program artystyczny przedstawiał się jak zwykle bogato. Znalazły się w nim:

• kankan, który pojawia się niemal co roku,
  • wiersze poetów francuskich Artura Rimbaud i Jacquesa Préverta, po polsku i po francusku
  • piosenki nowe i klasyczne: « Si jamais j’oublie », « Je fais de toi mon essentiel », « Jour 1 », « Je vole », « Ne me quitte pas », « Haut les mains »,
  • prezentacja nowego musicalu « Les Trois Mousquetaires », który pojawi się w Paryżu 29 września w Palais des Sports de Paris
  • scenka z życia Ludwika XIV, z okazji mijającej w 2015 r. 300 rocznicy śmierci króla,
  • pokaz mody w strojach z czasów Ludwika XIV,
  • prezentacja spektaklu muzycznego „Le Roi Soleil”,
  • taniec nowoczesny
  • występ mima
  • balet klasyczny

Przed głównymi uroczystościami odbył się konkurs kulturowo-cywilizacyjny dla gimnazjalistów i dyktando, przygotowane przez Karola Niewiadomskiego i Annę Mąkę. W konkursie 1 i 3 miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum nr 10, 2 miejsce uczennica Gimnazjum nr 9. W dyktandzie zwyciężyła uczennica Gimnazjum nr 9.

Całą imprezę, już po raz trzeci prowadziła Edyta Wojciechowska.

Wszyscy uczniowie wykonujący swoje numery zrobili to znakomicie i na wysokim poziomie. Włożyli wiele pracy w swoje występy, co bardzo doceniam i serdecznie wszystkim dziękuję, w szczególności zaś Ani Mące i Karolowi Niewiadomskiemu za ogromną pomoc.

W programie wystąpili:

1) kankan: Inga Makosz , Paulina Rozwód, Estera Androsiuk, Julia Skalska

2) wiersz Jacquesa Préverta „Ta miłość” – Magdalena Borkowska

3) wiersz Jacquesa Préverta „Cet amour” – recytacja Jeanne Moreau, muzyka Maciek Młynarczyk, wykonanie Maciek Młynarczyk, Bart Meksuła

4) Piosenka Zaz „Si jamais j’oublie” – Joanna Tarasiuk

5) prezentacja spektaklu muzycznego „Les Trois Mousquetaires” – Patrycja Siedlecka

6) wiersz Artura Rimbaud „Romans” – Katarzyna Pastuszak

7) taniec nowoczesny do piosenki Zaz „Je veux” – Monika Rogowska, Dajana Moroc, Klaudia Krzesiak vel Czyżewska, Katarzyna Bogaj

8) piosenka Jacquesa Brela „Ne me quitte pas” – Bart Meksuła, akompaniament na gitarze Maciek Młynarczyk

9) scenka z życia Ludwika XIV– Łucja Mazurek, Karol Niewiadomski, Paweł Wierciński, Aleksandra Białek, Jolanta Wójcik, Alicja Pęcak, Kaja Janda, Kalina Sotirow, Weronika Piotrowska, Julia Gawęda, Natalia Wójcik, Hanna Turkiewicz, Maria Ryss, Aleksandra Jusińska, Kinga Łochnicka

10) pokaz mody z epoki Ludwika XIV – Aleksandra Białek, Łucja Mazurek, Karol Niewiadomski, Paweł Wirciński, Olga Meksuła, Alicja Pęcak, Kalina Sotirow, Antonina Sosnowska, Jolanta Wójcik,

11) prezentacja musicalu „Le Roi Soleil” – Łucja Mazurek, Karol Niewiadomski, tekst – Patrycja Siedlecka

12) występ mima – Marcin Lipski

13) piosenka Louany „Jour 1” – Karolina Waśkowicz

14) balet „Le Corsaire” – Inga Przylepka

15) piosenka Louany „Je vole”- Weronika Kulczycka

16) Paweł Leszcz i Marcin Lipski – animacja do piosenki „Haut les mains”

Dziękuję wszystkim uczniom z klas 1e i 2e, którzy upiekli ciasta, przygotowali, ustroili i prowadzili kawiarenkę, a także Jakubowi Sienka i Michałowi Winiarskiemu z klasy 1h za obsługę techniczną imprezy.

Marzanna Kędzierska