W ramach obchodów Dnia Krajobrazu – święta obchodzonego 20 października – dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem : „Otwarte krajobrazy”.

Ideą tegorocznego Dnia Krajobrazu jest docenienie wartości dostępnych na co dzień przestrzeni przyrodniczych, rolniczych i miejskich, które możemy nie tylko ogarnąć wzrokiem, lecz doświadczyć ich w pełni. Takie otwarte krajobrazy pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Spełniają też ważne funkcje środowiskowe, takie jak ochrona przeciwpowodziowa, napowietrzanie miast i regulowanie temperatur. Co bardzo ważne, przestrzenie te są rezerwuarami różnorodności biologicznej. Na terenach otwartych, ale również w panoramach miejskich, zwiększa się liczba niepożądanych dominant krajobrazowych, takich jak: wysokościowce, elektrownie wiatrowe, maszty telefonii komórkowej i stacji przekaźnikowych, słupy linii elektroenergetycznych, kominy. W efekcie powstają dysfunkcyjne krajobrazy, które tracą swój urok. Konieczne jest więc zintensyfikowanie powszechnych działań na rzecz ochrony otwartych krajobrazów zarówno w miastach, jak i na terenach rolniczych oraz obszarach cennych przyrodniczo.

Zasady konkursu:

1. Fotografie wykonane samodzielnie, muszą być objęte pracami autorskimi. Wyklucza się prace tworzone wspólnie (współautorstwo).

2. Fotografie należy nadesłać do 15 października 2021r. w formie elektronicznej z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams do nauczyciela biologii.

3. Nadesłane fotografie należy opisać według następującego wzoru:(Imię i_Nazwisko _Tytuł zdjęcia)

4. Zdjęcia muszą być zapisane w formacie JPG. Dłuższy bok zdjęcia powinien mieć nie mniej niż 2400 pixeli. Minimalna rozdzielczość zdjęcia musi wynosić 250 dpi.

5. Nadesłane zdjęcia zostaną ocenione przez nauczycieli biologii.