14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele rozwiązań wprowadzonych przez nią miało kontynuację.

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

W Dniu Państwa Święta przesyłamy życzenia wszelkiego dobra, satysfakcji i radości czerpanej z pracy z uczniem, sukcesów zawodowych oraz siły i zapału do dalszych działań.

Specjalnie dla Państwa kilka inspirujących cytatów 😊:

Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ.

– Henry Adams

Nauczyciele powinni łączyć autorytet z ciepłem, otwartością i pewnością siebie.
– Carolyn Boyes

Nauczyciel jest skazany na wieczne samodoskonalenie.
– John C. Dana

Często osobowość nauczyciela jest ważniejsza, od posiadanej przez niego wiedzy.
– Soren Kierkegaard

Wielcy nauczyciele zawsze rozumieli, że ich zadaniem nie jest nauczanie przedmiotu, ale uczenie uczniów.
– Ken Robinson

Nauczyciel to ktoś, kto widzi w każdym dziecku wyjątkową osobę i zachęca je do rozwijania jego indywidualnych talentów oraz mocnych stron.
– Barbara Cage

Nauczyciel odmienia życie każdego dziecka, całych rodzin, jak i przyszłość nas wszystkich.

– Barbara Cage

Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.
– Albert Einstein

Źródła: dziej.pl, mamotoja.pl