Przedstawiamy garść informacji na temat Wigilii. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziecie coś nowego :)!

Wigilia – z łaciny vigilia – czuwanie, straż; vigilare – czuwać.

Wigilia  Bożego Narodzenia obchodzona jest 24 grudnia.

W kościele greckokatolickim i prawosławnym wigilia obchodzona jest – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim).

W kościele katolickim obrządku ormiańskiego wigilia obchodzona jest 5 stycznia.

Kolację wigilijną należy wg tradycji zacząć, gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do gwiazdy betlejemskiej.

Jedzenie karpia podczas Wigilii to zwyczaj, który narodził się w PRL. Wokół niego narosło wiele  mitów w tym ten, że jego łuska włożona do portmonetki zapewni nam pieniądze w nowym roku. 

W Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach do zwyczajów wigilijnych należy wspólne czytanie Opowieści Wigilijnej i Pisma Świętego. 

W Polsce tradycja mówi, że prezenty roznosi nie tylko Święty Mikołaj. W Małopolsce podarki roznosi Aniołek, na Pomorzu Gwiazdor, a na Dolnym Śląsku Gwiazdka.

W 1895 roku po raz pierwszy użyto elektrycznych światełek choinkowych.

Jasełka to tradycja wzorowana na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.

Tradycja dekorowania choinki na święta Bożego Narodzenia w Europie zachodniej sięga końca XV wieku, a na ziemiach polskich zakorzenił się na dobre dopiero w XIX stuleciu.

Tradycja dekorowania domów roślinami (wieńcami) sięga starożytności. Popularność rajskich motywów sprawiła, że w średniowiecznych kalendarzach zaczęto umieszczać wspomnienie o Adamie i Ewie 24 grudnia. Byli oni uosobieniem oczekiwania całej ludzkości na przyjście Zbawiciela. To właśnie dlatego w średniowieczu, w wielu miejscach Europy popularne stały się przedstawienia bożonarodzeniowe. Nazywano je dramatami o Adamie i Ewie. Ważnym elementem scenografii tych przedstawień stały się rajskie drzewa obwieszone owocami.

Ojczyzną bożonarodzeniowej choinki jest Alzacja końca XV wieku, leżąca na granicy Francji i Niemiec. W XVI wieku zwyczaj rozpowszechnił się – pierwszym miastem na terenie Rzeczypospolitej, gdzie u schyłku XVII stulecia zaczęto dekorować choinki był Gdańsk.

Jemioła w domu to nie tylko pretekst do pocałunków. Ma również zapewnić powodzenie finansowe. 

Mikołaj jakiego znamy, czyli gruby staruszek ubrany w czerwone szaty to zasługa kampanii reklamowej Coca-Coli z lat dwudziestych poprzedniego stulecia.

 Istnieje przesąd, że tak jak się człowiek zachowuje w dzień wigilii taki będzie cały rok. Ważne jest aby się nie kłócić. Myśliwi w dniu Wigilii tradycyjnie udają się na polowanie, a jego pomyślny wynik ma zapewnić opiekę patrona łowiectwa św. Huberta. Istnieje tradycja aby spróbować każdej z dwunastu wigilijnych potraw po to aby nie zabrakło jej w następnym roku.


Życzymy miłego dnia :)!


Źródło: https://www.tms.pl, paczka-wiedzy.pl