SPECJALNE PODZIĘKOWANIE DLA ELŻBIETY GABRYEL – NASZEJ REPREZENTANTKI W MRML
Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego pragnie podziękować Eli Gabryel za dwuletnią pracę w Młodzieżowej Radzie Miasta Lublin, za zaangażowanie w sprawy młodych obywateli naszego miasta, za pogodę ducha, za wielkie serce, za piękny uśmiech i anielski głos. Elu, Zamoy jest z Ciebie dumny!

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin to organ o charakterze konsultacyjnym. Składa się z reprezentacji uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miasta Lublina. Rada wybierana jest w każym roku szkolnym, jej kadencja trwa rok.
Celami Młodzieżowej Rady Miasta Lublin są:
– upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży,
– reprezentowanie interesów
 młodzieży wobec innych instytucji,
– zapewnienie możliwości udziału młodzieży w procesie podejmowania decyzji wpływających na życie młodzieży,
– kształtowanie postaw demokratycznych, patriotycznych i obywatelskich.

Nasza szkoła również ma swojego reprezentanta w Młodzieżowej Radzie Miasta. Już dwa lata Zamoya reprezentuje Elżbieta Gabryel. W ubiegłej kadencji pełniła funkcję Rzecznika MRM Lublin, zaś w tym roku jest Wiceprzewodniczącą.

Działając w Prezydium Młodzieżowej Rady, na sesjach MRM odbywających się co miesiąc, podejmuje decyzje dotyczące funkcjonowania rady i inicjatyw młodzieżowych.

Ela reprezentuje Radę na uroczystościach państwowych (np. obchody Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, podczas której wraz z Przewodniczącym odczytała nazwiska poległych) jako głos lubelskiej młodzieży, świadcząc w ten sposób, iż młodzi ludzie pamiętają o ważnych wydarzeniach w historii naszego narodu.

Nasza uczennica (a właściwie absolwentka) pracuje w komisji ds. zewnętrznych, w której między sesjami spotyka się z innymi radnymi, aby działać w określonym zakresie. Pracuje również w komisji dwustronnej, która na bieżąco opiniuje uchwały, dotyczące młodzieży, podejmowane przez Radę Miasta Lublin, mając tym samym swój głos w realnym funkcjonowaniu Lublina.

Zajmuje się organizacją Dni Młodzieży zaplanowanych w tym roku na 17 czerwca. Tego dnia lubelska młodzież będzie miała możliwość zaprezentowania swoich talentów. Na scenie wystąpią zespoły muzyczne, taneczne, sztukmistrze, grupy teatralne i wiele innych młodych utalentowanych osób.

Nadzoruje również przebieg akcji „Masz pomysł- masz pomoc”. Jest to coroczna akcja Młodzieżowej Rady. która polega na zachęceniu młodzieży do realizacji swoich pomysłów i udzieleniu jej pomocy finansowej, merytorycznej i promocyjnej. Spośród zgłoszonych organizacji, osób rada wybiera te, którym decyduje się udzielić pomocy. Młodzi ludzie otrzymują wsparcie w finalizacji podjętych przez nich działań.

W tym roku Młodzieżowa Rada Miasta obchodzić będzie 10-lecie istnienia Młodzieżowej Rady. Z tej okazji odbędzie się uroczysta gala podsumowująca 10-letnią pracę wszystkich kadencji Młodzieżowej Rady. Zorganizowana będzie debata „Rola młodzieży w samorządzie terytorialnym”, w której mówcami będą między innymi pani Teresa Misiuk – Kurator Oświaty w Lublinie oraz Pan Mariusz Filipek- radca prawny, Prezes Stowarzyszenia Aktywna Europa.

Ważnym punktem gali będzie wręczenie Nagrody Młodzieżowej Rady Miasta Lublin tegorocznej edycji, w której to Pani Profesor Katarzyna Jóźwik – nauczycielka języka polskiego w naszej szkole- zdobyła nagrodę za działalność 2015 roku. Gratulujemy pani Profesor! Uczniów Zamoya zachęcamy do uczestnictwa w tej uroczystości oraz zgłaszania swoich kandydatur do MRML już po wakacjach.