Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego zaprasza uczniów do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „TURBOLANDESKUNDE – SCHWEIZ“ WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs odbędzie się dniu 06.12.2019r. (piątek) w godz. 13:00-14:30.

Zgłoszenie grup do konkursu odbywa się do dnia 29.11.2019 r. (piątek) do nauczycieli języka niemieckiego lub szkolnego koordynatora konkursu – p. Renaty Królikowskiej.

Konkurs jest bezpłatny.

Test w formie dwujęzycznej (pytania są jednocześnie w języku polskim i niemieckim) będzie zawierał pytania zamknięte oraz otwarte na temat m.in. geografii, historii, gospodarki, kultury oraz realiów krajów niemieckiego obszaru językowego. W roku szkolnym 2019/2020 pytania będą dotyczyły Szwajcarii.

Na etapie szkolnym uczniowie rozwiązują w grupach trzyosobowych test wiedzy o Szwajcarii z zakresu:
podstawowe wiadomości geograficzne (np. obszar, ludność, sąsiedzi)
– podział administracyjny (np. landy/kantony i ich stolice)
– zasoby wodne, pasma górskie i szczyty
– największe miasta
– najatrakcyjniejsze miejsca, zabytki
– symbole narodowe
– gospodarka (np. najsłynniejsze marki przemysłu)
– środki transportu i lokomocji
– media (np. najpopularniejsze tytuły prasy i stacje telewizyjne)
– słynne postacie (polityka, kultura, sport, muzyka)
– waluta
– najważniejsze święta, tradycje i obrzędy
– tradycyjne potrawy
– najważniejsze daty i wydarzenia historyczne

Do II etapu konkursu przechodzi maksymalnie jedna drużyna z każdej zgłoszonej szkoły. W przypadku liczby uczestników poniżej 9 – tworzy się drużyna z trzech najlepszych osób.

Informacja o wynikach i kwalifikacjach do kolejnego etapu zostanie opublikowana na stronie internetowej oddziału bądź koła PSNJN do dnia 18.12.2019.

Uczestnicy konkursu dostarczają najpóźniej w dniu konkursu podpisane zgody na udział uczniów w konkursie oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora konkursu (Załącznik nr 4 – ZGODA NA UDZIAŁ DZIECKA W KONKURSIE + ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH) do koordynatora konkursu p. Renaty Królikowskiej.

Szczegółowe informacje są dostępne u nauczycieli języka niemieckiego, szkolnego koordynatora konkursu – p. Renaty Królikowskiej, nauczycieli języka niemieckiego lub na stronie internetowej Stowarzyszenia http://psnjn.org/pl/turbolandeskunde/