13 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, odbyła się uroczysta Gala Finałowa VII edycji konkursu Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Pomysłodawcą konkursu jest krakowska Fundacja Zawsze Warto, natomiast autorkami tekstów dyktand są polonistki ze Stowarzyszenia Polonistów w Krakowie.

Dyktando Niepodległościowe swoim patronatem objęli: pani Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, pan Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz pan Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.

Wśród zaproszonych na uroczystą Galę Finałową gości znaleźli się przedstawiciele Władz Oświatowych na czele z panią Kurator – Teresą Misiuk oraz przedstawiciele władz Miasta – z panią Ewą Dumkiewicz – Sprawką.

Tegoroczna edycja konkursu była już siódmą, natomiast w województwie lubelskim konkurs odbył się po raz drugi. Jego organizatorem na terenie województwa lubelskiego jest II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, zaś koordynatorkami wojewódzkimi – nauczycielki z tegoż liceum – panie: Joanna Paszkowska i Iwona Bednarczyk. W skład Wojewódzkiej Komisji Konkursowej, która dokonała weryfikacji dyktand z etapu szkolnego oraz sprawdziła prace z etapu wojewódzkiego, oprócz wymienionych koordynatorek, weszły panie: Anna Maliszewska – Pokrzywa, Jadwiga Lis i Zofia Świnarska.

Podczas gali zostały wręczone dyplomy i nagrody dla Laureatów, które ufundowali: Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Fundacja Zawsze Warto. Na gali wręczono również dyplomy dla nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do konkursu.