Następne święto języka francuskiego już za nami. Swoją obecnością zaszczycili nas: panie dyrektor Iwona Kosiuk i Dorota Gajda, pani Katarzyna Ułanowska reprezentująca Alliance Française w Lublinie, pani dr Anna Kucharska z Instytutu Filologii Romańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wraz z grupą studentów, pan Karol Niewiadomski, nasz absolwent, student tego samego instytutu, który pomagał nam zorganizować konkurs dla gimnazjalistów, panie Justyna Pasternak i Anna Podolska z LO nr XXIX i SP nr 16 wraz z uczniami z obecnych klas gimnazjalnych, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Frankofonii był obchodzony na całym świecie pod hasłem „En français… S’il vous plaît ;-)” (Po francusku… proszę;-).

Impreza rozpoczęła się w sali nr 408 konkursem dla gimnazjalistów przygotowanym przez uczennice Zuzannę Cebrykow i Alicję Wróblewską. Zwyciężyła uczennica klasy gimnazjalnej SP nr 16 Agata Knieć. Ada Jaworska z tej samej szkoły zajęła 3 miejsce w konkursie. Weronika Niemczuk z XXIX LO zajęła 2 miejsce.

Święto prowadzili Anna Kozłowska i Aleksander Tsilyi.

W programie kolejno wystąpili:

1) w kankanie – Kornelia Kunka, Kaja Janda, Aleksandra Rosińska, Agata Wapińska

2) w sztuce „Dwie kochanki” zainspirowanej bajką Jean de la Fontaine’a napisanej przez Justynę Figiel – Diana Morawska, Katarzyna Zyska, Zuzanna Winiarska, Justyna Figiel, Tomasz Matysek oraz Dawid Kuchta

3) szkolny chór „Ergo Cantemus” pod dyrekcją pani Karoliny Gołofit zaprezentował dwie piosenki po francusku – „Champs Elysées” Joe Dassin i utwór Demisa Roussosa z końca lat 80. – „On écrit sur les murs” w aranżacji Kids United.

4) zamoyskie Cheerleaderki, którymi opiekuje się pani Aleksandra Wróblewska wykonały rytmiczny układ do utworu Kendji Giraca „Andalouse”

5) Joanna Dołba wystąpiła we francusko-angielskiej interpretacji piosenki „Copycat” Billie Eilish.

6) Karolina Stacharska zaprezentowała piosenkę „Tourner dans le vide” Indili. Towarzyszyła jej z własnym układem tanecznym Kornelia Kunka.

7) Dorota Tarczyluk zaśpiewała utwór Edith Piaf „Padam, padam”.

8) prezentację multimedialną ku czci zmarłego w tym roku wielkiego artysty Charlesa Aznavoura, przygotowaną przez Julię Lipską przedstawił Aleksander Tsilyi

9) powyższą prezentację uświetniła wykonaniem utworu artysty „Hier encore” Aleksandra Kucaba

10) Dominika Dobosz zaśpiewała utwór Louany „Si t’étais là”

11) Alicja Włodarczyk oraz Natalia Celińska zaprezentowały utwór Claude’a Debussyego „Petit Nègre”. Na klarnecie zagrała Alicja. Partie altówki i wiolonczeli zostały zagrane na skrzypcach przez Natalię.

12) pan profesor Jacek Kunach wykonał piosenkę Zaz „Que vendra”

13) zwyciężczynie ubiegłorocznego Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Francuskiej Aleksandra Kucaba i Karolina Stacharska wystąpiły z interpretacją piosenki Lary Fabian „Ne lui parlez plus d’elle”.

14) Oliwia Olejarnik i Julia Kostrzewska zaprezentowały własny układ taneczny inspirowany piosenką Zaz „Si jamais j’oublie”, w którym opowiedziały historię przyjaźni.

15) Anna Kozłowska na zakończenie programu zaśpiewała piosenkę Louany „Maman”.

Dekoracje przygotowali uczniowie klasy 2e.

Serdecznie dziękuję wszystkim wykonawcom i osobom pracującym przy realizacji tego wielomiesięcznego projektu za włożony ogromny wysiłek i piękne występy na wysokim poziomie artystycznym. Dziękuję koleżankom i kolegom Aleksandrze Wróblewskiej, Dariuszowi Walkiewiczowi, Magdalenie Cios, Karolinie Gołofit, Gabrieli Czyż za pomoc, współpracę i okazaną pomoc.

Marzanna Kędzierska