Jaki i kiedy obchodzi się Święto Babci i Dziadka w innych krajach?

Polskie babcie świętują już od ponad pół wieku! W 1966 „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła wtedy 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała… babcię. 

Zwyczaj wręczania dziadkom kwiatów i laurek 22 stycznia przywędrował do nas dopiero w latach 80. XX wieku. 

W niektórych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Wielkiej Brytanii, babcie i dziadkowie swoje święto mają dopiero od 2008 roku.  Co więcej, świętują razem, tego samego dnia: w pierwszą niedzielę października.

Symbolem Narodowego Święta Dziadków w USA jest niezapominajka, a jego hymnem specjalna pieśń – „A Song For Grandma And Grandpa”. To święto jest bardzo ważne dla Amerykanów – celebrują je w rodzinnym gronie, ucząc dzieci, że starszym należy się szacunek, pomoc i opieka.

Tradycja obchodzenia Dnia Babci pojawiła się we Francji w 1987 roku. Do dziś babcie świętują w każdą pierwszą niedzielę marca. Mają nawet specjalną kawę na tę okazję: Café Grand’Mère (kawa babci)!

Świętują także Filipiny. Tam Święto Babci i Dziadka wypada w drugą niedzielę września. Wiele publicznych organizacji wystawia z tej okazji koncerty, przedstawienia oraz inne atrakcje, a także oferują seniorom darmowe przeglądy medyczne, darmowe kwiaty bądź posiłki w restauracjach.

Dzień Babci i Dziadka w Hiszpanii świętuje się 26 lipca – jest to dzień Świętego Joachima i Świętej Anny, którzy byli rodzicami Matki Boskiej – Maryi. To biblijne odniesienie podkreśla wielką rolę dziadków i ogromny szacunek, którym darzą ich wnuczęta. 

W Bułgarii obchodzi się jedynie Dzień Babci, nie istnieje tam Dzień Dziadka. W lokalnym języku święto to nazywa się „Babin den” i dawniej, według kalendarza juliańskiego, obchodzono je 8 stycznia. Obecnie datę tę zmieniono zgodnie z kalendarzem gregoriańskim i świętuje się tego samego dnia, co w Polsce, czyli 21 stycznia.

W Japonii starsze osoby na co dzień są obdarzane ogromnym szacunkiem, nic więc dziwnego, że babcie i dziadkowie mają też swoje święto, które jest bardzo ważne dla Japończyków. Jest obchodzone od 1966 roku i nazywa się Dniem Szacunku Dla Wieku.

We Włoszech dzień dziadków jest obchodzony 2 października, czyli dokładnie wtedy, kiedy w Kościele katolickim przypada święto Aniołów Stróżów.

Dzień dziadków jest celebrowany także w tak odległych krajach jak Południowy Sudan, gdzie babcie i dziadkowie świętują od 2013 roku w drugą niedzielę listopada.

W Holandii świętowanie również jest połączone w Narodowy Dzień Babci i Dziadka, który przypada na 4 czerwca. Tradycja ta została ustanowiona dopiero w 2004 roku i nazywa się „Nationale Opa en Oma dag”.

W krajach Ameryki Południowej dziadkowie również mają swój dzień, na przykład w Brazylii jest on obchodzony w lipcu, a w Meksyku – w czerwcu.

W tym miejscu składamy najserdeczniejsze życzenia Wszystkim Babciom i Dziadkom, dziękujemy za ich obecność, miłość i ciepło.

Źródło: mamotoja.pl