22 lutego 2023 roku uczniowie klasy 2d uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących biologii pasożytów. 20 lutego 2023 roku w takich zajęciach uczestniczyła także klasa 2c. Projekt został zrealizowany przez Zakład Biologii z Genetyką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Młodzież wysłuchała wykładu poświęconego różnym pasożytom m.in. Toxoplasma gondii, Giardia intestinalis, Echinococcus. Wiele uwagi poświęcono kleszczom i komarom, czyli wektorom rozprzestrzeniającym pasożyty w środowisku. Po wykładzie uczniowie mogli obejrzeć ciekawe preparaty mikroskopowe oraz preparaty mokre z zakresu parazytologii. Dla spostrzegawczych uczniów przygotowano konkurs na szybką identyfikację jaj Trichuris trichiura, utrwalonych na preparacie mikroskopowym. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe serduszka z logo Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W ramach pracy laboratoryjnej Piotrek Dolepski sporządził preparat mikroskopowy z żywymi, drobnymi nicieniami wyizolowanymi z podłoża. Młodzież dowiedziała się także o przypadkach zarażenia tropikalnymi filariami na Lubelszczyźnie. Robaki te mogą być przenoszone za pośrednictwem komarów! Uczniowie obejrzeli krótki „mrożący krew w żyłach” materiał filmowy, w którym chirurg z Indii wyciąga nicienia o długości około 30 cm z oka pacjenta. Nikt nie spodziewał się, że tak duży robak może znaleźć się w ludzkiej gałce ocznej.

Prowadzący zajęcia dr n. farm. Przemysław Kołodziej w niezwykle interesujący sposób przybliżył uczniom zagadnienia z zakresu parazytologii, zwracając szczególną uwagę na profilaktykę zarażeń. Opowiedział także, czym zajmuje się Pracownia Diagnostyki Parazytologicznej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.