W dniu 8.11.2018 r w naszej szkole odbyła się Debata Sto lat niepodległości, w której udział wzięli pracownicy naukowi UMCS prof. Marek Sioma i prof. Piotr Bednarz.
Prelegenci dyskutowali o drogach do niepodległości i kluczowych wydarzeniach towarzyszących temu  procesowi.Młodzież naszej szkoły aktywnie włączyła się do debaty pytając o zasadnicze kwestie związanie z odzyskaniem niepodległości w tym działalność Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Pytano o charakter święta w okresie II Rzeczypospolitej ale również o samą datę 11 listopada i ustanowienia jego obchodów.W dyskusji starano się podkreślić uwarunkowania społeczne i narodowościowe  II Rzeczypospolitej .
Było to owocne spotkanie pod względem pogłębienia tematyki niepodległościowej nagrodzone gromkimi brawami dla prelegentów.