Zapraszamy uczniów II Liceum Ogólnokształcącego do zgłaszania swojego udziału XVI Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej organizowanej przez Uniwersytet Wrocławski. Jest ona od 2008 roku w spisie olimpiad zamawianych i dotowanych przez MEN, a zwycięzcy finału mają możliwość reprezentowania Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej.
Jak informują organizatorzy na stronie internetowej Olimpiady, udział w Olimpiadzie nie wymaga specjalistycznej wiedzy lingwistycznej ani znajomości języków obcych, wystarczy umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz standardowa szkolna wiedza językoznawcza, a w szczególności:
rozumienie pojęć: głoska, sylaba, znak, litera, alfabet, pismo,
podział głosek na samogłoski i spółgłoski, dźwięczne i bezdźwięczne, ustne i nosowe,
znajomość części mowy i kategorii gramatycznych czasu, liczby, osoby, trybu, aspektu i przypadka,
znajomość podstawowych faktów z zakresu składni, morfologii i słowotwórstwa,
elementarna wiedza na temat liczebników, systemów liczenia i zapisu liczb.
Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi zadaniami oraz spisem literatury.

Eliminacje szkolne odbędą się 9 listopada 2017 r. Zgłoszenia do Olimpiady (do 6 listopada 2017 r.) przyjmują nauczyciele matematyki, można się też zgłaszać bezpośrednio do koordynatorów – p. Elżbiety Śliwy (j. angielski) i p. Agnieszki Rak (matematyka).