25 listopada 2017 roku w naszej szkole gościliśmy gimnazjalistów ze Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie.  W ramach współpracy między szkołami nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego przygotowują dla gimnazjalistów sobotnie zajęcia warsztatowe. Wcześniej odbyły się zajęcia z chemii, teraz przyszła pora na biologię. Zajęcia laboratoryjne z wykorzystaniem mikroskopów były propozycją z pewnością godną uwagi. Trzynastu uczniów z klasy III wykonywało samodzielnie preparaty roślinne  a następnie dokonywało analizy widocznych obrazów. Przeprowadzali doświadczenie z plazmolizą w komórkach liści spichrzowych cebuli, oglądali chromoplasty, obecne w miąższu owoców dzikiej róży, chloroplasty w miękiszu  ligustra,  a także obserwowali ziarna skrobi zawarte w bulwie ziemniaka i kryształy szczawianu wapnia  w łuskach okrywowych cebuli. Był też czas na zwiedzanie szkoły. Spotkania z gimnazjalistami będą kontynuowane.