19 września 2016 roku uczniowie klasy 1b z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego gościli w murach Collegium Maximum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W ramach XIII Festiwalu Nauki młodzież uczestniczyła w projekcie edukacyjnym mgr Marty Zarajczyk zatytułowanym.Każdy z nas to przeżył, a nikt tego nie pamięta. Rozwój płodu”. Projekt obejmował m.in. prezentację multimedialną przedstawiającą fazy rozwoju ludzkiego płodu oraz elementy pokazu. Zmieniająca się wielkość płodu została porównana do różnych owoców. Uczniowie obserwowali zarodek ludzki, który miał rozmiar nasienia maku, potem ziarniaka ryżu, niełupki słonecznika, owocu truskawki, kiwi itd. Zapoznali się z rozwojem narządów zmysłów u płodu i dowiedzieli się, że twórczość Vivaldiego to najlepszy rodzaj muzyki dla kobiety ciężarnej. Ponadto każdy z uczestników mógł obejrzeć i dotknąć fantomy płodów w różnych fazach rozwoju. Największą popularnością cieszył się ciężki kombinezon imitujący ciążowy brzuch oraz piersi. Utrudniał ruchy i sprawiał problemy np. przy sznurowaniu obuwia. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy chętnie przymierzali to „wdzianko” i na bieżąco dokumentowali swoje doświadczenie w postaci pamiątkowych, pozowanych zdjęć.

Projekt podobał się uczniom i na pewno my – jako szkoła skorzystamy z uczestnictwa w Festiwalu Nauki w przyszłym roku.

Barbara Lipińska

Krótka fotorelacja: