Międzynarodowy Dzień Frankofonii odbył się u nas już po raz dwunasty. Tegoroczne hasło święta to „J’aime, je partage” (kocham, dzielę się).

Na małej sali gimnastycznej zebrali się: pani dyrektor Małgorzata Klimczak, znakomici goście z KUL i Kuratorium Oświaty w Lublinie – pani profesor Magdalena Sowa i pani Wizytator Ewa Romaniuk. Byli także obecni gimnazjaliści z gimnazjów nr 9 i 16 z paniami Justyną Pasternak i Anną Podolską oraz uczniowie różnych klas naszej szkoły i nauczyciele.

Postaraliśmy się przygotować urozmaicony program artystyczny:

• występ Zamoy Cheerleaders
  • występ chóru szkolnego Ergo Cantemus z piosenką francuską „Vois sur ton chemin” z filmu „Les choristes”
  • piosenki „Avenir”, „Si jamais j’oublie”, „ Un Ave Maria” , „Les passants” „ La petite mort”, „Królowie Świata”
  • muzyka z filmu « Amelia » ilustrowana prezentacją kadrów z filmu
  • recytacja wiersza François Villona „Ballade des Dames du temps jadis” po polsku i po francusku
  • taniec nowoczesny inspirowany piosenką Indili „SOS”
  • scenka z życia Napoleona i Józefiny
  • pokaz mody współczesnej

Przed główną uroczystością, już po raz czwarty odbył się konkurs dla gimnazjalistów, sprawdzający wiedzę z historii współczesnej, literatury, geografii i cywilizacji Francji. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez Karola Niewiadomskiego z klasy 3e i Dominikę Borowiec z 2e. Zwyciężyła Agnieszka Rola z Gimnazjum nr 16, a drugie i trzecie miejsce zdobyły uczennice Milena Kubiczek i Aleksandra Nikola Mitura z Gimnazjum nr 9. Pozostali gimnazjaliści w tym czasie zwiedzali budynek szkoły i obserwowali fragmenty lekcji.

Imprezę poprowadzili Karol Niewiadomski i Monika Rogowska (3e).

Wszystkie występy zostały świetnie przygotowane i zaprezentowane, co widownia doceniła nagradzając je wielkimi brawami. Wszystkim należą się wielkie podziękowania za trud i poświęcony czas.

1 2

W tegorocznym programie wystąpili:

1) Zamoy Cheerleaders

3 4

2) chór Ergo Cantemus

3) Joanna Tarasiuk (2e) wystąpiła z piosenkami Zaz „Les passants” i „Si jamais j’oublie”

4) Tomasz Matysek (1e) recytował wiersz François Villona „Ballade des Dames du temps jadis” po polsku, a Karol Niewiadomski po francusku, słowo wstępne przygotowała Katarzyna Bundyra (2e)

5) Kornelia Kunka (1e), Aleksandra Rosińska (2e), Zuzanna Poleszak (1f), Karolina Grzesiak (2e) wykonały perfekcyjnie taniec do „SOS”

6) Kamila Adamczyk (1f) zaśpiewała piosenkę „Avenir” Louane

7) Maciej Nowakowski z 2e zagrał utwór „L’après-midi” z filmu Amelia, pokaz kadrów

z filmu autorstwa Katarzyny Bundyry

8) Joanna Dołba (1f) zaprezentowała się w piosence „La petite mort” zespołu Coeur de Pirate

9) w pokazie mody zaprezentowanym z wielką swobodą i gracją, przygotowanym przez Monikę Rogowską i Jolantę Wójcik (3f) wystąpili: Jolanta Wójcik, Miłosz Buda, Weronika Stawecka, Piotr Chruściel, Monika Kopycińska, Maciej Błaszczak, Kinga Ciosek, Bartek Jurak, Natalia Wójcik, Adrian Pietrzyk,Antonina Sosnowska, Cezary Regec, Julia Gawęda, Rafał Świdziński, Aleksandra Jusińska, Adrian Goździewski

8 9

10) scenkę o Napoleonie i Józefinie napisała Elżbieta Oleszczuk (1f) i zagrała ją wraz z Marleną Pikul (1f) i Aleksandrem Tsilyi (1e), świetne wykonanie, aplauz widowni.

10 11

11) piosenkę z musicalu „Roméo et Juliette, de la haine à l’amour” brawurowo wykonali, pod przewodnictwem Karoliny Grodzińskiej z 2f, uczniowie z wielu klas szkoły: Karolina Grodzińska, Alicja Pływacz, Kinga Węcławska, Magdalena Żuchnik (2f), Kamil Markiewicz (2f); Klaudia Surtel, Karolina Grzesiak (2e); Arkadiusz Gąsiorowski (2b); Cezary Regec(3h); Michał Winiarski, Jakub Sieczka, Jakub Piwowarski (2h); Iza Grymuza, Julita Kasak, Magda Matyjewicz, Weronika Stawecka(1b); Kamila Adamczyk (1f)

12 13

Dziękuję serdecznie wszystkim wykonawcom, autorom tekstów i prezentacji, młodzieży z grupy oprowadzającej gimnazjalistów, obsłudze sprzętu elektronicznego w osobach Michała Winiarskiego i Jakuba Sieczki oraz kolegom – Teresie Stoleckiej za pomoc w organizacji imprezy i Dariuszowi Walkiewiczowi za efekty specjalne.

Marzanna Kędzierska

Tagi: