Co nowego w Misji MED, czyli poznajemy skład naszego ciała oraz identyfikujemy grupę krwi

20 lutego 2018 roku w ramach projektu unijnego „Misja MED: odkrywaM, rozumiEm, Doświadczam” młodzież z Zamoya odbywała zajęcia edukacyjne w Zakładzie Fizjologii Człowieka Collegium Medicum  oraz  Zakładzie Podstaw Położnictwa Collegium Maximum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W pracowni Składu Ciała uczniowie określali własne wskaźniki wagowo-wzrostowe oraz obliczali BMI i WHR. Za pomocą specjalistycznego sprzętu każdy mógł poddać się badaniom określającym ilość całkowitej wody w organizmie oraz ilość tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej. Podczas realizacji modułu 6. „O leczeniu krwią”, po bardzo interesującym wykładzie, dotyczącym antygenów krwi człowieka, odbyły się ćwiczenia laboratoryjne –badanie grup krwi ABO i Rh.

W Zakładzie Podstaw Położnictwa młodzież wysłuchała wykładu o przebiegu ciąży.  Zmieniająca się wielkość płodu została porównana do różnych owoców. Uczniowie obserwowali zarodek ludzki, który miał rozmiar nasienia maku, potem ziarniaka ryżu, niełupki słonecznika, owocu truskawki, kiwi itd.  Ponadto każdy z uczestników mógł obejrzeć i dotknąć fantomy płodów w różnych fazach rozwoju oraz obliczyć termin porodu.

Kolejne spotkanie z Misją MED już 6 marca…