skanowanie0046

Dnia 5 października 2017 roku zmarł wieloletni nauczyciel naszej szkoły dr Zygmunt Łupina, wychowawca wielu pokoleń Zamoyszczaków. W latach 1975- 1989 nauczyciel historii  w  II Liceum Ogólnokształcący im. Hetmana Jana Zamoyskiego. W 1958 r. ukończył  studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w 1977 r.  uzyskał stopień doktora nauk historycznych. Obowiązki nauczyciela łączył z działalnością społeczną.  Był jednym z założycieli Solidarności Nauczycielskiej –  w okresie X-XII 1980 r. przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w II LO  im. Hetmana Jana  Zamoyskiego. W okresie X 1980 r.– II 1981 r.  przewodniczący Rady Regionalnej Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania  NSZZ „Solidarność” w Lublinie.  Od XII 1980 r. związany z Wszechnicą Związkową, wiceprzewodniczący Wszechnicy Związkowej Regionu, przewodniczący Wszechnicy Nauczycielskiej. Wiosną 1981 r. uczestnik rozmów  z Ministerstwem Oświaty nt. zmian w programach szkolnego nauczania. W okresie 19 XI – 2 XII 1981 r. współorganizator regionalnego strajku nauczycieli Lubelszczyzny. Internowany  w stanie wojennym,  w okresie od 13 XII 1981 r. do  15  IX 1982 r. W latach 1983 – 1989  członek podziemnego Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, odpowiedzialny za działalność podziemnej Wszechnicy Związkowej, zaangażowany w duszpasterstwo środowisk pracowniczych i akademickich. W 1989 r. został posłem na Sejm X kadencji.   W 2013 roku, za wybitne zasługi dla demokratycznych przemian w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.